reklamı kapat

POPÜLER

Kawasaki

Kawasaki, 2022’de üç elektrikli motosiklet görücüye çıkaracak

Elektrikli motosiklet dünyasında motosiklet efsanesi Kawasaki de aktif olarak yer alacak. Firmadan bu konuda önemli bir söz geldi.

Kawasaki, çok uzun zamandır bir elektrikli motosiklet geliştiriyor. 2019 Milan Motorcycle Show kapsamında yapılan resmî açıklamada Ninja 650 gövdesi üzerine kurulan bir elektrikli modelin 10 kW / 13 beygir (Maksimum 20 kW / 27 beygir) güç üreteceği aktarılmış, menzilin ise 100 km olacağı söylenmişti.

Bu değerler fanları çok memnun etmemiş, ondan sonra da Kawasaki’nin elektriklisi çok fazla gündeme gelmemişti. Firmayı bu konuda en son EICMA Milan Motorcycle Show kapsamında bir elektrikli model duyuracak haberi gündeme getirmişti. Ancak maalesef bu da gerçek olmadı.

Ancak EICMA Milan Motorcycle Show kapsamında önemli bir açıklama geldi. Kawasaki’nin CEO’su, 2022’de üç farklı elektrikli motosiklet modelinin satışa sunulacağını açıkladı. Hatta CEO burada “minimum üç motosiklet” ibaresini kullandı. Yani karşımıza daha fazla sayıda model de çıkabilir.

Kawasaki, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda gelişmiş ülkelerde 2035 itibarıyla sadece elektrikli motosiklet satışı yapacağını da açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kawasaki hibrit bir motosiklet altyapısı da geliştiriyor

Hatırlamak adına firma bu model ile aynı hibrit otomobiller gibi düşünüyor. Hibrit otomobiller içten yanmalı motor ile elektrik altyapısını bir araya getiriyor. Kawasaki de geliştirilen prototip motosiklet modelinde bunu yapıyor. İlk olarak aşağıdaki video ile gösterilen prototip motosiklet, hem bir içten yanmalı motora sahip hem de bünyesinde elektrik motoru ile pil paketi taşıyor.

Kawasaki geliştirdiği hibrit motosiklet hakkında halen çok fazla bilgi vermiyor. Ancak hibrit yapı sayesinde modelin uzun yolda içten yanmalı motoru, şehir içinde elektrik motorunu, virajlı yollarda ise hem içten yanmalı motoru hem de elektrikli motoru bir arada kullanacağı aktarılıyor.