reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Lucid Air rekor kırmıştı; Mercedes EQS için Amerika merkezli menzil verileri açıklandı

Mercedes EQS, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilen testlere iki farklı versiyon üzerinden dahil oldu.

Elektrikli otomobil pazarındaki rekabette Merceded’in amiral gemisi olarak yollara çıkan EQS, geçtiğimiz günlerde başlayan Türkiye satış gelişmeleriyle gündemimize gelmişti. Küresel çaptaki satışları ilk aşamada iki versiyon üzerinden başlayan modelin, marka tarafından gelen fabrika verilerinin ardından farklı standartlardaki menzil performansı da görünmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilen testlere satışa sunulan iki versiyonuyla da dahil olan Mercedes EQS için menzil odaklı en iyi rakam 563 kilometre olarak verildi. EQS 450+ versiyonuyla yakalanan bu değer EQS 580 paketinde ise 547 kilometre olarak paylaşılıyor. Bu rakamları WLTP standartlarındaki fabrika verileri odağında değerlendirdiğimizde ciddi bir farkın ortada olduğunu söyleyebiliyoruz. Mercedes resmi kaynakları 107.8 kWh kapasiteli batarya üzerinden WLTP standartlarında 770 kilometrelik menzil değerinin mümkün olduğunu açıklamıştı. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilen testlerin menzil şampiyonu ise 835 kilometrelik değeriyle Lucid Air.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQS teknik özellikleri

Satışların ilk aşamasında EQS 450 ve EQS 580 versiyonlarının tercih edilebilen EQS için ilk pakette arkadan itişli tek motor dinamiği gelirken ikinci pakette ise çift elektrik motoru ve 4MATIC dinamikleri devreye giriyor. Ailenin zirvesinde ise AMG rozetini taşıyacak olan 750 beygirlik bir paket meraklılarını bekliyor olacak. Giriş seviyesi niteliğindeki EQS 450, 330 beygir güç ve 568 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Çift motorlu kombinasyonu getiren EQS 580’de ise rakamlar 516 beygir güç ve 855 Nm torka kadar yükselebiliyor. Versiyonların 210 km/s’lik maksimum sürat değerleri ortak tutulurken, 0-100 dinamikleri ise sırasıyla 6,2 saniye ve 4,3 saniye olarak teknik tabloya yansıyor.

Video