reklamı kapat

POPÜLER

Lucid Air

Yılan hikayesi sona erdi; menzil rekortmeni Lucid Air için üretim macerası başladı

Aldığı yatırım sonrası jet hızıyla üretim sürecine geçilen Lucid Air, Tesla Model S’in Amerika’daki en ciddi rakiplerinden olacak.

Günümüzde zirve yapan elektrikli otomobil trendinin henüz oluşmaya başladığı 2015-2016 dönemi, geleceğe ışık tutacak girişimlerin ön plana çıktığı günlerle hafızamızda yer edindi. Özellikle Amerika merkezli olarak büyük ilgi toplayan projelerin bazıları girişim aşamasında kalırken, bazıları da seri üretime geçme konusunda ihtiyaç duyduğu yatırımı bulma konusunda süreci sonuna kadar zorladı. İlk kez 2016 yılında karşımıza çıkartılan Lucid Air de, bilinmezliklerle geçen 5 yılın ardından nihayet seri üretime taşınıyor. Suudi Arabistan merkezli olarak elde ettiği 1 milyar dolarlık yatırım sonrası kolları hemen sıvayan marka tarafı, Arizona’da faaliyete geçirilen tesiste ilk versiyonları banttan indirmeye başladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lucid Air, Amerika’da ilke imza atıyor

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilen test verilerinde 836 kilometrelik menzil değeri yakaladığı açıklanan Air, bu seviye ile bir ilke imza atarak gündeme oturmuştu. 837 kilometrelik test verisinin, geçtiğimiz yıl açıklanan fabrika verisinin de üzerinde olması Air içi dikkat çeken bir diğer nokta olarak notlarımız arasında kendisine yer buldu. İlk olarak Dream Edition olarak isimlendirilen donanım kombinasyonuyla banttan inen otomobil, 1.126 beygir güçlük değeriyle 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,5 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimumda 270 km/s hıza çıkabileceği açıklanan Air Dream Edition, standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdiden 13 bin adedi geçen rezervasyonun yapıldığı otomobilin 520 adetlik ilk versiyonları 161.500 dolarlık etiket fiyatıyla alıcı buluyor. 386 kilometre menzil, 400 beygir güç ve tek elektrik motoru üzerinden arkadan itişli olarak gelen giriş seviyesi paket ise 52.100 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. Air’in, dünyanın en iyi süre/menzil eğrisini sunma iddiası devam ediyor. Markaya göre aracın son kullanıcıya ulaşacak dinamikler, 20 dakikalık ultra hızlı şarj üzerinden 482 kilometre gibi inanılmaz bir menzilin yakalanabilmesine olanak tanıyor. Lucid yönetimi Air’in üretimiyle birlikte diğer yandan tesisin genişletilmesi konusunda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Önümüzdeki süreçte markanın ilk SUV modeli için de ayrı bir üretim bandı hayata geçirilecek. 2022 yılının sonunda fabrikada 2.000 çalışanın istihdam edilmesi beklenirken, marka bu kapasitedeyle yıllık 20.000 adetlik üretim gerçekleştirmek istiyor. Bayi ve servis ağı konusunda da çalışmalar yapan Lucid, Birleşik Devletler’de bu yıl bitmeden 20 farklı noktada hizmet vermeye hazır.