reklamı kapat

POPÜLER

Lucid Air

Elektrik rekabetinin merakla beklenen ismi Lucid Air resmileşen menzil değeriyle ortalığı karıştıracak

Tanıtımı için artık bir aydan az bir sürenin kaldığı Lucid Air için, Amerika merkezli yapılan değerlendirmelerin ardından 800 kilometre menzille asfalta ineceği netleşti.

Son 5 yıllık dönem içerisinde “Tesla katili” olarak çokça elektrikli otomobil modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. Gerek Amerika gerekse Uzak Doğu merkezli olarak karşımıza çıkarılan bu modellerin bazıları iddiasını sürdürmeye devam diyor. Bunlar arasında akıllardaki en kalıcı isimlerin başında da Lucid Air var. 2021 model yılıyla son kullanıcıya ulacak versiyonunu tanıtımı için geri sayımın devam ettiği model, süreç içerisinde farklı teknik verileri üzerinden gündemimize gelmişti. Aracın 9 Eylül’deki tanıtım süreci yaklaşırken saatler önce fabrika çıkış menzil değeri Amerika merkezli olarak onaylandı. Yapılan açıklamada Air’in tahmini EPA menzilinin 832 kilometre olduğu doğrulandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lucid Air batarya teknolojisiyle de iddialı olacak

Bu önemli gelişmeyle ilgili ilk açıklamalar aracın geliştirme ekibinde yer alan Peter Rawlinson’dan geldi. Çalışmalarının böyle bir sonuçla taçlanmasından oldukça memnun olduğunu dile getiren Rawlinson; “900 voltluk mimarimizin, yarışta kanıtlanmış pil paketlerimiz, motorlarımız ve güç ünitelerimiz, aerodinamiğimiz, şasi sistemlerimizin ve yazılımımızın koordineli verimliliği kullanıcılara dünyada ilk niteliğinde deneyimler sunacak.” ifadelerine yer verdi. Lucid, Air’in pil paketinin kapasitesini henüz açıklamadı. Ancak şirket Air’deki pil paketinin, Formula E otomobillerinin tedarik tedariğini üstlenen Atieva aracılığıyla kazanılan uzmanlığa dayandığını söylüyor. Sahip olduğu donanımlar ve tasarımıyla premium sınıfta seyreten modelin prototip versiyonunda 1000 beygir güç, 2,5 saniye 0-100 ve 643 kilometrelik menzil gibi iddialı rakamlar karşımıza çıkmıştı.