reklamı kapat

POPÜLER

idrar rengi su içmek

Yeterince su içip içmediğinizi idrar rengi üzerinden belirleyin

Sağlıklı bir yaşam için su içmek çok ama çok önemli. Peki yeterince su içip içmediğinizi nasıl anlayacaksınız? İdrar rengi üzerinden.

Hatta bunun için kısa süre önce ilginç bir ortaklık kuruldu. Sputnik’te yer alana habere göre bu ortaklığın arkasında renk uzmanı Pantone ile su tedarikçisi Highland Spring yer alıyor.

Aktarıldığı kadarıyla bir kişinin yeterince su içip içmediği idrar rengi üzerinden belirlenebiliyor. Bunun için Pantone ve Highland Spring, aşağıda görebileceğiniz renk skalasını oluşturdu.

Söylendiği kadarıyla oluşturulan dijital renk paletine, hidrasyonun beş farklı göstergesine denk gelen ve beyazdan koyu sarıya uzanan beş farklı ton eklenmiş.

Hatta bunlara “Highland Spring adımı, iyi hissetmek, yarı dolu bardak, kehribar evresi, kuraklık büyüsü” gibi isimler verilmiş.

Konu hakkında konuşan Pantone Renk Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, “Çizelge, renklerin görsel dilinin, kendimizi sağlıklı şekilde sıvı almış şekilde tutup tutmadığımıza dair hızlı ve doğal iç görü sağlama göstergesi olarak nasıl kullanılabileceğine dikkat çekiyor” açıklamasında bulunuyor.

İdrar renginiz koyu ise, bu direkt olarak çok daha fazla su içmeniz gerektiği anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İdrar rengi başka hastalıklara da işaret edebilir

Aynı zamanda renk kadar idrar kokusuna da dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Bu konularda elbette en güzel bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Lütfen sağlık konusunda kesin kararları Google üzerinden almayın.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit