reklamı kapat

POPÜLER

Yılda 10 bin kilometreniz doğadan: Güneş enerji panelli elektrikli otomobil Lightyear One’dan ilk bilgiler [Video]

Hollanda merkezli bir grup tarafından hayata geçirilecek olan otomobil temiz enerji ve ulaşımın bir araya getirildiği en iyi projelerden birisi.

Elektrikli otomobillerle ilgili genel çapta var olan şarj ve istasyon ağı eksikliği doğrultusunda günümüz tüketicilerinin genelinde bir ön yargının var olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Belirli aralıklarla yeni markalarla tanıştığımız bu sınıfta karşımıza çıkan projelerin neredeyse tamamında artık benzer standartlar ve özellikler var. Böyle bir durumun varlığını iyi analiz eden üreticilerin yapması gereken şey de aslında belli; “Sıradanlığın dışına çıkmak!” Tıpkı geçtiğimiz dönemde geliştirdikleri projeyle rekor kıran Hollanda merkezli Solar Team Eindhoven ekibinin hayata geçirdiği elektrikli otomobil Lightyear One gibi.


Çok sık olmasa da örneklerini geçtiğimiz dönemde gördüğümüz güneş enerji paneline sahip elektrikli otomobillerin en yeni örneği olan Lightyear One’ın hiç şarja takmadan aylarca kullanılabileceğinin altını çizen geliştirme ekibi, sınıfında ilk örnek olacak projenin aynı zamanda dört tekerlekten çekiş altyapısı sayesinde kendi standartlarını oluşturduğunu belirtiyor. Üretim sürecine önümüzdeki yıl başlamayı planlayan marka ilk adımda 200 adetlik bir üretim gerçekleştirmek istiyor. Yeterli güneş ışığının sağlanmasıyla Lightyear One ile yıllık 10.000 ile 20.000 kilometre aralığında yol yapılabileceğini söyleyen proje sorumlularından Tesse Hartjes; “Eğer Tesla çıkış noktasında bu tekniği kullansaydı, güneş enerjili otomobiller de üretirdi.” diyerek sistemin kullanım olarak oldukça avantajlı olduğunu ifade etti. Aracın 136.000 dolar‘lık etiket fiyatıyla satılması bekleniyor.