reklamı kapat

POPÜLER

Güneş enerji panelli otomobil

750 km menzil sunan güneş enerji panelli otomobil; Lightyear One

25 Haziran 2019

Yarışmalarda elde ettiği başarılı derecelerle dikkat çeken güneş enerji panelli otomobil Lightyear One, gelecek için umut vadediyor.

Elektrikli otomobillerin bu kadar çok gündemde olduğu dönem içerisinde, bataryaların şarj planlamaları da çeşitlenme aşamasında. Altyapı çalışmaları ve hızlı şarj gibi parçaların daha ön planda olduğu süreç içerisinde güneş enerji panelli otomobil teknolojileriyse nispeten daha yavaş ilerliyor. Lightyear One projesi ise geçtiğimiz dönemde basında yer bulan ve bu alanda gelecek vadedenler arasında ön plana çıkmayı başarmıştı. İçerisinde Eindhoven Üniversitesi‘inden öğrencilerin de bulunduğu bir ekip tarafından geliştirilen proje, katıldığı yarışmalardan ödüllerle dönmeyi başarmıştı. Prototip sürecinden itibaren kendi oluşumunu tamamlayan model artık net değerleri üzerinden değerlendirilebilecek seviyede.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş enerji panelli otomobil Lightyear One’dan teknik detaylar

Modelle ilgili paylaşılan verilere baktığımızda ilk dikkat çeken nokta 725 kilometrelik menzil değeri oluyor haliyle. Ama böylesine bir teknolojiye sahip otomobillerle ilgili verilmesi gereken önemli cevapların başında daha çok mühendislik çalışmaları geliyor. Genel olarak baktığımızda önümüzde gövdesinde ağırlığı hatırı sayılır oranda olan bir elektrikli otomobilden bahsediyoruz ki madalyonun diğer yüzünde batarya ağırlıkları da mevcut. Bunun için otomobilin geliştirme sürecinde karbon fiber ve alüminyum gibi hafif alaşım malzemelerin birlikteliğinden faydalanıyor. Beş kişilik yolcu kapasitesi olan Lightyear One’da birbirinden bağımsız nitelikler taşıyan dört elektrik motoru konumlandırılıyor. Araçla ilgili paylaşılan 0-100 değeri ise yaklaşık 10 saniye civarında. Projenin kullanıcı nezdinde başarılı olabilmesi adına fiyat noktasında da ulaşılabilir olması gerektiği de ortada. Şu an konuşulan rakamın 150.000 dolar seviyesinde olmasıysa erişilebilirlik noktasında biraz kısıtlı kitleye işaret ettiğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir

BMW Vision M NEXT