reklamı kapat

POPÜLER

Anwar al-Awlaki
YouTube

YouTube 50 binden fazla “aşırı” videoyu sildi

Anwar al-Awlaki 2011 yılında ABD kuvvetleri tarafından öldürülene kadar, ABD’ye yönelik saldırıları savunan ve dünyanın dört bir yanındaki sayısız terörist saldırılara ilham vermişti.
Çocuklara yönelik rahatsız edici videolarla ilgili paylaştığımız haberin üzerinden çok geçmeden YouTube yeniden gündemimizde. Dünyaca ünlü video servisi, son dönemde videoları popülerleşen “aşırı” videoları kaldırdı.

The New York Times’ın aktardığı bilgiye göre servis, Şeyh Enver el-Evlaki olarak da bilnen Anwar al-Awlaki’nin video arşivini kaldırdı. 70 binin üzerinde videosu olduğu belirtilen Anwar al-Awlaki, 2009 yılında bir ABD uçağını bombalama girişimiyle bağlantılı olmakla suçlanıyordu. 2011 yılında Yemen’de öldürüldüğü açıklanan Anwar al-Awlaki’nin 1971 yılında ABD’de doğduğu ve El Kaide bağlantılı bir imam olduğu belirtilmişti.

YouTube, Anwar al-Awlaki’nin tüm videolarını kaldırdı

Times’ın aktardığı bilgiye göre geniş video arşivinin kaldırılmasının sebebi hükümetlerin ve savunucuların baskısı. Bu videoların aynı zamanda şiddeti kışkırtmaya yönelik olduğu da belirtiliyor. YouTube ve diğer sosyal medya siteleri, hükümetler tarafından son aylarda şiddet ve diğer aşırılık yanlısı etkinliği savunan videoları sınırlamak için baskı altında. Servis, Anwar al-Awlaki’nin videoları haricinde terörle ilgili diğer tüm içerikleri de sayfasından kaldırmış durumda.