reklamı kapat

POPÜLER

UPS Kargo elektrik

Kargo şirketi UPS, dizel – elektrik dönüşümüne başlıyor

Dünyanın en büyük kargo şirketleri arasında yer alan UPS, daha temiz bir çevre ve taşımacılık için dizel araçları tarihe gömecek önemli bir dönüşüme başlıyor.

Hemen her bölgede hizmet veren UPS, dizel dönüşüme ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri New York’da başlanacağını açıklıyor. Bu amacı için kendi içerisinde özel bir girişim oluşturan firma, ilk aşamada 1.500 adet kargo aracını elektrikli hale getirecek. Dizel motorlu araçlarını 225 kW gücündeki elektrik motorlarıyla güncelleyecek firma, bunun için yarım milyon dolar bütçe ayırmış durumda. NYSERDA ve Unique Electric Solutions ortaklığında gerçekleştirilecek proje, 2018 sonbaharında başlayacak. Her gün üç aracı elektrikli hale getirmeyi hedeflediğini belirten şirket, böylece çok daha temiz bir operasyon yürütür hale gelecek.

UPS, geleceğe ilk adımı atıyor

1.500 araçla New York filosunun sadece üçte ikisisini oluşturan UPS, buna rağmen başlangıcı yapmış görünüyor. Gelecekte diğer araçlarını da elektrikli hale getireceğini söyleyen firma, temiz çevre için üzerine düşeni yapmak istiyor. Ülkelerin fosil yakıt kullanan araçlar yasaklamak istediği düşünüldüğünde diğer kargo firmalarından da benzer adımların gelmesi bekleniyor. Büyük taşımacılık firması yeni teknolojilerden yararlanmayı seviyor. Bu noktada drone ile kargo taşımak isteyen firma bunun için de aktif çalışmalar yürütüyor.