reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, içerik üreticilere üretken yapay zekadan yardım alarak video fikirleri veren bir sistemi test ediyor

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2024 20:06

Alanın lideri olmayan devam eden YouTube, atılan son adım kapsamında üretken yapay zeka ile video fikri vermeyi test ediyor.

YouTube, şimdilik sadece belirli içerik üreticilere yeni bir üretken yapay zeka sistemi sunmaya başladı. Açık olarak belirtilmeyen ancak yüksek ihtimalle “Google Gemini” büyük dil modelini merkeze alan bu altyapı, kişilere temelde izleyicilerin sevebileceği, geniş kitlelerin dikkatini çekebilecek yeni video fikirleri sağlıyor. “Bu deneysel araç beyin fırtınası yapmanıza, hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza ve yeni fikirler üreterek daha hızlı ve etkili videolar oluşturmanıza yardımcı olmayı amaçlıyor” diyen şirket, altyapının şimdilik sadece İngilizce destekli olduğunu belirtiyor ve testlerin sonucuna göre özelliğin yavaş yavaş herkese açılabileceğini aktarıyor. YouTube bundan önce bir “reklam” gelişmesi ile gündeme gelmişti Şirket geçtiğimiz dönemde yeni bir reklam formatı test etmeye başlamıştı. Firma bu format kapsamında TV uygulamasına direkt olarak videolar durdurulduğu zaman çıkan reklamlar eklemeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sadece belirli bir kitle üzerinde yapılan testlerden çok olumlu geri dönüşler aldığını belirten Google yetkilisi Philipp Schindler, üstü kapalı olarak bu reklamların yakında herkese geleceğini doğrulamış oldu. YouTube yeni dönemde videolar içinde çıkacak reklamları kaldırmayacak ancak bu yeni altyapı ile videoların içinde daha az reklam gösterilir hale gelinmesi umut ediliyor.

YouTube daha önce ise reklam engelleyici savaşını üçüncü parti uygulamalara genişlettiğini duyurmuştu. Platform eğer bilmiyorsanız bir süredir web sürümünde reklam engelleyicilere karşı savaş veriyor. Hem kendisinin hem de içerik üreticilerin ana gelir kaynağı reklamlar olduğundan başlatılan savaş, geçtiğimiz hafta resmi olarak duyurulduğu kadarıyla üçüncü parti uygulamalara genişletiliyor.

Yerleşik olarak reklam engelleyici taşıyan üçüncü parti YouTube uygulamalarında artık düzgün bir deneyim elde edilemeyecek. Şirket yaptığı açıklamada artık bu uygulamaları kullanan kişilerin, reklam engelleme altyapısı açıksa arabelleğe alma ya da başka bir deyişle video yükleme sorunlarıyla karşılaşabileceğini veya “İçerik bu uygulamada kullanılamıyor” şeklinde bir hata mesajı görebileceğini aktardı.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu