reklamı kapat

POPÜLER

YouTube TV ile internet yayıncılığındaki rekabet kızışıyor

Aylar süren dedikoduların ardından YouTube sonunda kendi internet yayıncılığı platformunu kullanıma sundu. YouTube TV hem çoktan yayınlanmış içerikleri hem de canlı yayınları bünyesinde barındıracak.

YouTube TV temel olarak belli bir saatte televizyon başına oturup bir şeyler izlemek istemeyen fakat bu mecra için üretilen işleri takip eden genç kitleye kitap ediyor. Platformun hedef kitlesi zaten YouTube üzerinden şov programlarına dair klipleri veya spor müsabakalarının özetlerini seyrediyor. Bu yeni platform da gençlerin arzu ettiği içerikleri tek bir çatı altında toplayarak televizyon izleme deneyimini daha pratik hale getiriyor.

Herhangi bir anlaşmaya gerek duymayan bu servis aylık 35 dolara mal oluyor. Amerika’da yayın yapan birçok büyük kanalı bünyesinde barındırıyor. Elbette AMC, TNT ve CNN gibi kanalların eksikliği de hissediliyor. Peki YouTube TV diğer internet yayıncılarının sunmadığı ne gibi hizmetleri vadediyor?

TELEVİZYONUN DOĞASI DEĞİŞİYOR

Göze çarpan ilk özellik hem seç – izle platformu gibi olması, hem de canlı yayınlara yer vermesi oluyor. Uygulamanın başlangıcı üç farklı bölümden oluşuyor. Alışılan klasik kanallar canlı kategorisi altında yer alıyor. Kütüphanede arzu edilen yapım seçilip izlenebiliyor. Ana sayfa ise YouTube’un başlangıcı gibi hareket ediyor. Son zamanlarda izlenen içerikler ve önerileri bir araya getiriyor. Üstelik sunulan hizmet bununla sınırlı kalmıyor. YouTube TV o anda izlediğiniz veya kaçırdığınız bir yayını kaydetmenize olanak sağlıyor. Üstelik herhangi bir depolama sınırlandırması bulunmuyor. Yani yeni içerikleri kaydedebilmek için bir şeyler silmekle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bu noktada belirtmekte yarar var, YouTube TV ile YouTube Red’i karıştırmamak gerekiyor. 2015 senesinde kullanıma sunulan Red alıştığımız YouTube’un reklamsız versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra platforma özel içerikler de üretiliyor.

35 dolara birçok özelliği bir araya getiren bu özellik altı farklı kişi tarafından kullanılabiliyor. YouTube TV sahipleri, YouTube Red’e özel içeriklere de ulaşabiliyor. Fakat canlı yayınların doğası ve sponsorluklar dolayısıyla tamamen reklamsız bir hizmet sunulamıyor. Son olarak belirtelim, YouTube TV şimdilik sadece Amerika’da kullanılabiliyor. Fakat bu televizyonun geleceği açısından oldukça önemli bir adım. Bir zamanlar yalnızca Amerika’da hizmet veren Netflix artık dünyaya açılmış ve farklı bölgelere özel içerikler üretmeye başlamış durumda. Bu da gelecekte YouTube TV’nin ülkemizde de kullanılabileceği anlamına geliyor. Üstelik internet yayıncılığı konusundaki büyük rekabet de giderek kızışıyor. Bu durumun kullanıcılara ne gibi yararlar sağlayacağını ise zaman gösterecek.