reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome YouTube

YouTube’u Chrome dışındaki tarayıcılarda çok daha hızlı hale getirme [Nasıl Yapılır?]

İnternet devi Google‘ın sahibi olduğu dünyanın en büyük video platformu YouTube, Chrome haricindeki tarayıcılarda yavaş çalışıyor. Ancak bu can sıkıcı durumu çözmek mümkün. İşte detaylar;

Söylenenin aksine herkes Google Chrome kullanmıyor. Özellike Mac ekosisteminde milyonlarca kişi yerleşik tarayıcı olan Safari‘yi tercih ediyor. Ayrıca hatırı sayılır kullanıcı da Microsoft Edge ve Mozilla Firefox kullanıyor. Ancak bu tarayıcılarda YouTube, Chrome’a oranla çok daha yavaş çalışıyor. Bunun arkasında ise Google yer alıyor. YouTube için getirilen yeni arayüz, sadece Chrome’a özel bir API kullanıyor. Bu yüzden de diğer tarayıcılar platformu tam beş kat daha yavaş çalıştırıyor. Bu hız sorununa çözüm ise platformu eski tasarıma geçirmekten geçiyor. Bunun için Firefox kullanıcılarının buradaki ücretsiz eklentiyi indirmesi ve kurması yeterli oluyor. Microsoft Edge kullanıcılarının buradaki ve Apple Safari kullanıcılarının ise burada yer alan Tampermonkey‘i edinmesi gerekiyor. Daha sonra Edge için burada, Safari içinse burada yer alan komut dosyası ile YouTube’un eski tasarıma zorlanması gerekiyor. Bu yapıldığı zaman “gece modu” gibi özellikler kaybediliyor ancak hız eski haline geri geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Google ve YouTube”

Şirketin bu sorunun çözebileceği ancak bunu yapmayı tercih etmediği belirtiliyor. Herkesi kendi tarayıcısına yönlendiren şirket, bu açıdan tepki çekiyor.

İlgili Video

Google’ın en yeni AR uygulamalarından