reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, Firefox ve Edge’e beş saniye gecikme uyguluyor

 - Güncelleme: 21 Kasım 2023 10:31

Dünyanın en büyük video platformu konumunda bulunan YouTube, ortaya çıktığı kadarıyla Firefox ve Edge’e beş saniye gecikme uyguluyor.

Güncelleme: Bu konuda YouTube reklam engelleyicileri suçladı. Firmadan yapılan açıklamada, “İçerik üretici ekosistemini desteklemek ve milyarlarca kişinin YouTube’daki favori içeriklerine erişmesine olanak sağlamak için, reklam engelleyicileri etkin olan izleyicileri YouTube’da reklamlara izin vermeye veya reklamsız bir deneyim için YouTube Premium’u denemeye teşvik etmek üzere bir çalışma başlattık. Reklam engelleyicileri yüklü olan kullanıcılar, kullandıkları tarayıcıdan bağımsız olarak görüntüleme sorunları yaşayabilir.” denildi.

YouTube, çok sayıda kullanıcıdan gelen bildirime göre Mozilla imzalı Firefox ve Microsoft imzalı Edge tarayıcılarda beş saniye gecikme ile çalışıyor. Chrome’da sorun bulunmuyor ancak Firefox ve Microsoft Edge üzerinde herhangi bir eklenti kullanmayan kişiler dahi, video oynatma penceresinin açıklamasını Chrome kullanıcılarından daha uzun süre bekliyor. YouTube’un bunu kasıtlı olarak eklediği bir kod üzerinden devreye aldığı iddia ediliyor, konuda şu an için firmadan gelen resmi bir açıklama ise bulunmuyor. Reddit’teki yorumlara göre bu 5 saniye gecikme henüz herkeste görülmüyor, burada süreç ya henüz kısıtlı bir kitle üzerinde test ediliyor ya da çıkış yavaş yavaş yapılıyor. YouTube bundan önceyse “yetişkinlere uygun içerikler” kategorisindeki kurallarında değişikliğe gitmesiyle ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız değişiklik sayesinde artık içerisinde emzirme ve twerk gibi dans içeriklerinin olduğu videolar üzerinden de para kazanabilecek. Şirket yeni dönemde “videolarda reklam geliri elde etmeyi engellemeyen durumlar” kısmında artık şunları belirtiyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Romantik unsurlar veya öpüşme; romantik ilişki ya da cinsellik konularının cinsel ilişkiden bahsedilmeden ele alınması; ayırt edilemeyecek şekilde tamamen sansürlenmiş ve izleyicilerde cinsel istek uyandırma amacı taşımayan çıplaklık; emzirme bağlamında olan ve çocuğun görüntüsüne yer verilen çıplaklık; arzulu veya çekici görünme amacıyla, genellikle cinselleştirilmiş vücut kısımlarının ritmik hareketlerini içeren ancak cinsel olarak grafik olmayan danslar.; koreografili bir dans veya müzik videosu gibi, profesyonel bir ortamda cinsel açıdan sansürlenmemiş dans.” 

YouTube adımı bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER