reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 980

Huawei’nin çok iddialı yeni işlemcisi “Kirin 980” hakkında yeni bilgiler

Huawei‘nin geçtiğimiz gün lansman tarihi ortaya çıkan yeni mobil işlemcisi Kirin 980, bugün yeni bir konuyla gündeme geldi. Bu konu biraz üzücü görünüyor.

Huawei‘nin amiral gemilerinde kullandığı Kirin 970‘in yerini alacak Kirin 980, bugün yeni teknik detaylar kazandı. Bu ilk detayların ilki biraz üzücü görünüyor. Çünkü geçtiğimiz gün söylenenin aksine işlemcide Huawei üretimi bir GPU (Grafik) biriminin yer almayacağı belirtiliyor. Daha önce geliştirilen GPU’nun Snapdragon 845’te yer alan Adreno 630’dan yaklaşık 1.5 kat daha güçlü olduğu söylenmiş ve bu kullanıcıları oldukça heyecanlandırmıştı. Ancak kaynaklar kesin olarak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Kirin 980’de bunun yerine ARM imzalı mevcut en güçlü GPU‘nun yer alacağı iddia ediliyor. Elde edilen son bilgilere göre modelin maksimum çekirdek hızı da 2.8 GHz seviyesinde yer alıyor. 4 adet Cortex A77 ve 4 adet Cortex A55 çekirdeği bir araya getiren işlemci, söylendiği kadarıyla TSMC’nin 7nm FinFET üretim hattından çıkıyor. Watt başına 5 trilyon işlem yapabilen özel bir yapay zeka ünitesiyle (NPU) geleceği belirtilen Kirin 980, ilk olarak Mate 20 ailesinde karşımıza çıkabilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei’den Kirin 980’e ek olarak ilginç bir akıllı telefon geliyor

Bu yıl popüler halen gelen ekran çentiklerini hiç ama hiç sevmiyor. İşte şirketin bunu bir ekran deliği değiştirmek istediği belirtiliyor. Ön kamerayı bu deliğe koyacağı iddia edilen firma, bu sayede birim alandan daha fazla yararlanmayı hedefliyor. Bu modelin bünyesinde 6,39 inç boyutunda bir LCD ekran taşıdığı söylenirken, cihazın dördüncü çeyrekte karşımıza çıkartılacağı da gelen bilgiler arasında bulunuyor. Model hakkında bunun haricinde bir detay bulunmuyor.

İlgili Video

Üç arka kameralı P20 Pro