reklamı kapat

POPÜLER

YouTube videolarını MP3’e çeviren site yolun sonuna geldi

YouTube videolarını MP3 formatına dönüştüren YouTube-mp3.org‘un telif hakkı ihlali nedeniyle dava edildiğini geçtiğimiz sene sizlere duyurmuştuk. Yaklaşık bir sene süren dava sürecinin ardından ünlü internet sitesinin kapanacağı ortaya çıktı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, geçtiğimi sonbahar aylarında Universal, Sony, Capitol ve Warner Bros. gibi büyük şirketlerin bir araya geldiği ve YouTube-mp3.org’a dava açtığı ortaya çıkmıştı. Bu internet sitesi YouTube’a yüklenen tüm videolar üzerinde kullanılabiliyor. Kullanıcıların arzu ettiği videoları MP3 formatında kaydetmelerine yardımcı oluyor. Sitenin faaliyetleri büyük firmalara ait şarkıların yasa dışı yollardan yayılmasına ve kullanılmasına yardımcı oluyordu. Uzun süre aktif olarak çalışan site dünya genelinde en fazla bilinen platformlar arasına girmeyi başarmıştı. Sitenin aktivitelerinin büyük firmalar tarafından fark edilmesiyle zararın boyutu ortaya çıktı ve dava süreci başladı. Bahsi geçen büyük firmaların tamamı sitenin faaliyetleri sebebiyle gerçekleştirilen her ihlal için 150.000 dolar tazminat talep ettiklerini dile getirmişti.

The Verge‘ün haberine göre YouTube-MP3.org bir senelik sürecin ardından pes ediyor. Tahmin edilebileceği üzere dava UMG, Sony Music ve Warner Bros.’un lehine sonuçlandı. YouTube-MP3.org’un kapatılmasına karar verildi. Henüz bu karar hakim tarafından imzalanmadı ancak davanın sonucunun bu noktadan sonra değişeceği düşünülmüyor.