reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el akıllı telefon Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı IMEI kayıt ücreti

Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı

Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı. Yeni rakam kişilere çok daha geniş bir aralık veriyor. İşte açıklanan detaylar;

Sputnik’te yer alan habere göre halen etkisini sağlam şekilde hissettiren Covid-19 nedeniyle yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınması başvuruları, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacak. Burada süreç en çok akıllı telefonlar için önemli ve biliyorsunuz yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi daha önce 120 gün olarak uygulanıyordu. Yeni adımla belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IMEI kayıt ücreti için gelinen seviye nedeniyle artık yurt dışından sadece amiral gemisi getirmek mantıklı

Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuya ilişkin yeni tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı ve zamlanan IMEI kayıt ücreti 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girdi. Hatırlarsınız IMEI kayıt ücreti en son 1.838 TL seviyesinde yer alıyordu. 1 Ocak 2021 itibarıyla ise bu rakam 2.170 TL olarak belirlenmiş durumda. Yani artık bir kişinin yurt dışından Türkiye’ye getirdiği telefonu kullanabilmesi için 2.170 TL vermesi ve aynı zamanda pasaport kaydı yapması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Kağıt üzerinde iddialı en yeni oyuncu kulaklığı