reklamı kapat

POPÜLER

Yuvarlanan ve yürüyebilen sıra dışı robot [Video]

İnsan reflekslerine benzer refleksler geliştiren, çok hızlı koşabilen, engellerden atlayan veya darbe alsa bile dengesi bozulmayan robot haberlerine denk geldikçe, hayalinizde robotların dünyayı ele geçireceği bir gelecek mi canlanıyor? Bunun yerine, doğal afet veya zorlu mesleklerde insan gücü yerine kullanılabilecek; insan bedeninin yapamayacağı şeyleri yapabilen yardımcı robotları ve onların hangi alanlarda kullanılabileceğini düşünün. Japonya’daki Chiba Institute of Technology‘den bilimadamlarının tasarladığı QRoSS adlı robot, atılınca önce zeminde yuvarlanıyor; daha sonra zemin engebeli bile olsa gövdesinden dışarı uzayan ayaları üzerinde yürüyerek hedefine ulaşmaya çalışıyor.

Hamburg’da gerçekleşen ve uluslararası bir etkinlik olan robot ve robot sistemleri fuarı IROS 2015’te sergilenen küre şeklindeki QRoSS, esas mekanizmasını dışındaki kafesin içinde sakladığı için yuvarlanırken zarar görmüyor. Sadece yuvarlanan bir robotun yapabileceklerinin sınırlı olacağını düşünen araştırmacılar, Star Wars’taki Droideka gibi hareket edebilecek bir robot geliştirmiş. Yuvarlanma hareketini tamamladığında gövdeden dışarı doğru çıkan ayaklar üzerinde robot, ilerlemeye devam ediyor. Ayaklar, robotun dışını saran ve yuvarlanma hareketinin devamını sağlayan kafesten bağımsız. Dışarıdaki bu metal kafes, bir yandan da şok emici görevi görerek robotun zarar görmesini engelliyor. Öte yandan robot eğer ilerledikçe arazide dengesini kaybeder veya bir yerden düşerse, ayaklar yön değiştiriyor ve denge tekrar sağlanıyor. Ya da küre şekline dönerek yuvarlanmaya devam edebiliyor.

Droideka - Star Wars

Fuarda demosu yapılan prototipin ağırlığı 2,5 kilogram, kürenin çapı da 30 cm. Fakat geliştirici ekip hareket kabiliyeti ve nitelik üzerinde odaklandığı için robotun boyutları ikinci planda kalmış. Gelecek modellerde boyutları küçülteceklerine şüphe yok. Yuvarlanan ve ardından engebeli bir zeminde bile yürüyebilen QRoSS, gelecekte acil durum ekiplerinin yönetiminde kullanılabilir gibi görünüyor. Darbeden kolay kolay zarar görmeyen robot, insanların giremeyeceği tehlikeli alanlara gönderilerek kurtarma görevlerinde yer alabilir.

VİDEO

YORUMLAR