reklamı kapat

POPÜLER

Zeekr 009

Zeekr 009; son dönemin en karakteristik elektriklisi “822 kilometre” menzil iddiasıyla geldi

 - Güncelleme: 03 Kasım 2022 15:39

Markanın ikinci modeli olan Zeekr 009, ilk modeldeki tasarım eleştirilerini bertaraf etme konusunda çok fazla zorlanmayacak.

Geely’nin son yıllarda içerisinden çıkarttığı yeni markalar, yavaş yavaş Avrupa pazarında da adından söz ettirmeye aday. İlk modelini geçtiğimiz yıl lanse eden Zeekr de, grubun tasarım bazında bambaşka noktasında konumlanmaya doğru gidiyor. İlk modeli 001’de yine grup içerisindeki Lynk&Co’dan izler taşıyarak beklentilerin gerisinde kalan marka, ikinci modeliyle bu eleştirileri püskürtme konusunda çok zorlanmayacak. Bentley’den ayrılmasının ardından Geely’e transfer olan Stefan Sielaff’ın baştan yarattığı Zeekr 009, son yıllarda çok fazla örneğini görmediğimiz MPV segmentinde olmasıyla da ekstra ilgi çekme potansiyeline sahip.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zeekr 009 rakamlarıyla da iddialı

Geely ailesinin diğer modellerinden de alışık olduğumuz SEA platformu üzerine inşa edilen 009, özellikle batarya ve menzil tarafında ekstra ilgi hak eden bir elektrikli. Önemli tedarikçilerden olan CATL tarafından geliştirilmiş üçüncü nesil batarya paketini kullanan ilk seri üretim model olarak lanse edilen 009’da 140 kWh kapasiteli bir paket karşımıza çıkıyor. Alaşım bazında lityum dışında nikel, kobalt ve manganez gibi elementlerin olduğu bir kimyasal barındıran batarya ile birlikte aracın Çin test standartlarında 822 kilometrelik menzil iddiası dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil bataryanın yine modern bir motorla kombin edildiğini vurgulayan Zeekr, çift elektrik motoruyla 540 beygire yaklaşan bir gücü yollara aktarmaya hazırlanıyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle aracın 0’dan 100’e erişim süresi ise 4,5 saniye olarak teknik tabloda ön planda. 0,27 cd’lik sürtünme katsayısı olan 009’un toplamda 2.830 kilogramlık bir elektrikli olduğunu düşündüğümüzde, bu performansın hiç de fena olmadığını söyleyebiliriz. Aracın ebatsal değerleri de 5.209 milimetre uzunluk, 2.024 milimetre genişlik, 1.867 milimetre yükseklik ve 3.205 milimetre aks mesafesi olarak veriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Standart olarak ön-arka bağımsız süspansiyon sistemiyle gelen modelde konfor elemanlarına da ekstra çalışılmış. Opsiyonel olarak gelen havalı süspansiyonlarda elektromanyetik titreşim azaltma desteği, konfor tarafında deneyimi bir katman yukarı çekme konusunda dikkat çekiyor. 2023 yılında Avrupa pazarına açılmaya hazırlanan Zeekr’in 009’u şimdilik sadece Çin’de satışa sunması bekleniyor. Aracın Çin’deki fiyatları 68.000-81.000 dolar aralığında. Markanın 2025 yılına kadar genişleyeceği pazar ve ürün gamıyla 650.000 adetlik satış hedefinin olması da dikkate değer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Volvo C40 Recharge