reklamı kapat

POPÜLER

Zeiss akıllı telefon açıklama
Zeiss akıllı telefon açıklama

Zeiss CEO’sundan akıllı telefon kameraları için dikkat çeken açıklama

Görüntüleme tarafının en önemli ve tecrübeli firmalarından Zeiss, akıllı telefon tarafında da faaliyet gösteriyor. Şirket CEO’su yeni açıklamasıyla tam da bu alana buraya odaklanıyor.

Zeiss CEO’su ve başkanı Dr. Michael Kaschke, kısa süre önce akıllı telefonlar için dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Indian Express’e konuşan Kaschke, akıllı telefon kameralarının çok geliştiğini ve fotoğraf çekme alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtiyor. Ancak CEO akıllı telefon kameralarında bir fiziksel limitin olduğunu söylüyor. Burada devreye detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz “Bilişimsel Fotoğrafçılık” altyapısının girdiğine değinen Kaschke, bu konuda Zeiss’ın da çalıştığını belirtiyor. Telefonlar için Bilişimsel Fotoğrafçılık altyapısında yeni yazılımlar geliştirdiklerini belirten CEO, fiziksel limitlerin yazılım ile aşılacağını belirtiyor. Bu fiziksel limitler nedeniyle profesyonellerin gerçek fotoğraf makinelerinde kalmaya devam edeceğini de belirten Dr. Michael Kaschke, bu konuda aslında “şok edici” bir konuşma yapmıyor. Aşağıdaki konularda da okuyabileceğiniz üzere sektörün geleceği uzun süre önce donanımdan çok yazılım üzerine kurulmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Zeiss akıllı telefon açıklama

Zeiss CEO’suna göre akıllı telefon modelleri için 64 megapiksel çok fazla

Dr. Michael Kaschke burada bırakın 64 megapikseli, 40 megapikselin bile normalden çok daha fazla olduğuna değiniyor. Ancak hep söylediğimiz gibi bu kadar yüksek çözünürlük sadece detay konusunda fark yaratmıyor. Gelişen yapay zeka teknolojileri ve megapiksel düşürme teknikleri, yüksek megapiksel seviyesini telefonlar için çok kullanışlı hale getiriyor. Bu sayede düşük ışıkta megapiksel değerini azaltarak normalden çok temiz fotoğraflar elde edilebiliyor. Bu açıdan Kaschke halen geleneksel fotoğraf makinesi bakış açısıyla yorumlar yapıyor. Bu da yeni dönem için pek mantıklı değil. 2020’de 100 megapiksel üstü akıllı telefonlar geliyor. Telefon kameraları için Nokia ile çalışan firma, biliyorsunuz burada kesinlikle öne çıkamıyor. Nokia 9 PureView, beş arka kamerasıyla sınırları zorluyor ancak yazılımla sınıfta kalıyor. Bu durumun Nokia 9.1 PureView ile değişmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Nokia’nın temel cep telefonu modelleri