reklamı kapat

POPÜLER

Audi A3

Sürücü ağır yaralı; sıkıştırılmış doğalgaz kullanan Audi A3 havaya uçtu

29 Temmuz 2019

Almanya’da yaşanan ve soruşturma süreci başlatılan Audi A3 merkezli patlama, benzer sistemleri kullanan araç sahiplerini de tedirgin hale getirdi.

Volkswagen grubu içerisinde yer alan Audi, Skoda ve SEAT gibi üreticilerin hemen hepsinde sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) versiyonları görmek mümkün. Polo‘dan başlayıp grubunun en yeni üyesi olan Skoda Scala‘ya kadar oldukça geniş yelpazede sunulan bu araçlar nispeten daha ekonomik bir sürüşün temsilcisi niteliğinde. Lakin Türkiye’de de kullandığımız otogaz sistemlerinde olduğu gibi, CNG‘nin de beraberinde getirdiği bazı tehlikeler var. Bu tehlilelerin üzücü örneklerinden birisi Almanya’nın Baden şehrinde yaşandı. Audi A3 üzerinden karşımıza çıkan olayda, istasyondaki yakıt dolumu sırasında çok güçlü bir patlamanın meydana geldiğini görüyoruz. Olay yerinden gelen ilk görüntülerde de anlaşılacağı gibi oldukça şiddetli olan bu patlamanın 35 metrelik bir alanı etkilediği kaynaklara yansıyor.


Audi A3 için hasarlı olduğu iddiası var

Yerel kaynaklarda büyük yankı bulan olayın resmi makamları da harekete geçirdiğini görebiliyoruz. Dolum sırasında araçta olan 34 yaşındaki sürücünün ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırıldığı, çevredeki bazı araçların da hasar gördüğü de raporlarda karşımıza çıkanlar arasında. İtfaiye güçlerinin kısa süre içerisinde kontrol altına aldığı olayın ardından Alman Gaz Mühendisliği Birliği‘nin yerinde inceleme yaptığını ve güvenlik soruşturması için bir rapor yazarak savcılığa iletmiş olması da dikkat çekiyor. Yaşanan bu olayla birlikte Audi ve Volkswagen grubunun patlamaya neden olabilecek “kusurlu basınç tankları” kullanıp kullanmadığı üzerine detaylı bir soruşturma yürütlecek gibi görünüyor. Yerel polis kaynaklarından gelen ilk bilgiler ise, aracın daha öncesinde arkadan hasar aldığı ve bunun ardından tankların gerekli sağlamlık testine tabi tutulmadığına işaret ediyor. Şu anda ise ortada, soruşturma sürecinde detaylı açıklama yapmaktan kaçınan Audi cephesi ve benzer sistemle donatılan araç sahiplerinin endişeli bekleyişi var. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.