reklamı kapat

POPÜLER

2020 Audi A3

Üretiminde pet şişe kullanılan otomobil; yeni Audi A3

Alman üreticinin en beğenilen modellerinden biri olan Yeni Audi A3, dördüncü neslinde, geri dönüştürülmüş PET şişelerden yardım alıyor.

Otomobil üreticileri gelecek planları kapsamında farklı üretim yolları kullanmaya devam ediyor. Geri dönüştürülmüş PET şişeleri kullanan moda, mücevher, tekstil sektörlerine, otomotiv sektörü de katıldı. Audi, Yeni Audi A3’te geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen koltuk döşemelerini sunmaya başladı. Kurumsal değerlerinin başında sürdürülebilirlik gelen Audi, bu yaklaşımı üretim süreçlerinin, enerji kaynaklarının yanında, hammadde seçiminde de uyguluyor. Audi’nin en beğenilen modellerinden Audi A3’ün koltuk döşemeleri yüzde 83’ü PET şişelerin geri dönüşümünden elde edilen materyallerden oluşuyor. Yenilikçi materyal, geleneksel tekstil ile görünüm, dokunma hissi ve konfor olarak kalite standartlarına sahip. Alman üretici böylece hem çevre bilincini koruyor hem de tüketicilere oldukça olumlu bir şirket imajı çiziyor.

Yeni Audi A3 çok iddialı görünüyor

Peki bahsedilen parçaları üretmek için ne kadar şişe kullanılıyor? Audi üretim sürecinde, bir otomobilin koltuk döşemeleri için 1,5 litrelik 45 PET şişeden elde edilmiş geri dönüşüm materyali yeterli oluyor. Zemin döşemeleri için ise 62 PET şişe yeterli. Anlayacağınız çöpe atılan her şişenin bir değeri var. İç mekândaki yalıtım malzemeleri, şok emiciler, bagaj zemini döşemeleri gibi yerlerde de geri dönüşümden elde edilen materyaller kullanılıyor. Audi’de koltuk döşemeleri malzemeleri sorumlusu Ute Grönheim, şöyle konuşuyor; “Şu anda koltuk döşemelerimiz ne yazık ki yüzde 100 geri dönüşüm malzemesinden oluşmuyor. Ancak bu oranı sürekli artırmaya gayret ediyoruz. Amacımız koltuk döşemelerimizi saf materyallerden oluşturmak böylece onların da geri dönüştürülmesi… Buna da çok uzak değiliz. Gelecekte tüm modellerimizin döşemeleri geri dönüştürülmüş materyallerden oluşacak.”  Yeni Audi A3 üretiminde olduğu gibi siz de evinizde veya işlerinizde bu tip atıklarınızı ayrıştırarak geri dönüşüm sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg