reklamı kapat

POPÜLER

Nokia Zeiss

Nokia ile Zeiss arasındaki maceraya son nokta konuldu

Nokia ile Zeiss arasındaki akıllı telefon ile kamera teknolojisi odaklı maceraya resmi olarak son nokta konulmuş durumda.

Nokia ile Zeiss, çok uzun bir süre boyunca ortak akıllı telefon modelleri hazırladılar. Zeiss imzalı optiklere ve kamera sistemlerine sahip çok sayıda akıllı telefon pazara çıktı. Nokia’nın geriye düşmesiyle 2020 yılının sonunda Çin merkezli Vivo ile ortaklık yapan Zeiss, 2021 yılında Nokia ile ortaklığını bitirmişti. Kısa süre önce bu konuda bir açıklama geçen Nokia, artık pazara Zeiss imzalı bir akıllı telefon çıkarmayacaklarını duyurdu. HMD Global altında hiçbir şekilde öne çıkmayan marka, Zeiss’e daha fazla para ödemek istemiyor gibi görünüyor ve bu mevcut düşük satışlar göz önüne alındığı ticari açıdan mantıklı görünüyor. Zeiss optiklere ve kamera teknolojilerine sahip son model bu bağlamda Nokia XR20 oldu.

Telefon tarafının son dönemdeki en büyük kamera ortaklığı Xiaomi ve Leica arasında yapılmıştı. Bu önemli konu hakkında Xiaomi Group Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, “Sektörün önde gelen şirketleri olarak fikirler ve hedefler konusunda hemfikir olduğumuzu gördük. Her iki şirket de elde edilen başarıları ve sektöre olan katkıları takdir ediyor.

Bu iş birliği, Xiaomi’nin fotoğrafçılık stratejilerinin güçlenmesine büyük katkıda bulunacak. Optik tasarımdan, estetik yönelimlerin ayarlanmasına kadar uzanan bu iş birliği sırasında her iki şirketin yenilikçi teknolojileri, ürün felsefeleri ve görsel tercihleri benzeri görülmemiş bir şekilde örtüştü ve kaynaştı” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leica Camera AG CEO’su Matthias Harsch ise “Xiaomi ile uzun vadeli stratejik iş birliğimizi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Premium markaları ile dünya genelinde haklı bir üne sahip olan Leica ve Xiaomi, müşterilerini fotoğrafçılık açısından yeni bir döneme taşıma hedefine ulaşmak için çok önemli bir iş birliğine imza attı.

Ortaklaşa geliştirdiğimiz amiral gemisi yeni akıllı telefonun her iki şirketin nasıl bir ilerleme kaydettiğini gözler önüne sereceğine inanıyoruz. Kullanıcılara olağanüstü görüntü kalitesi, klasik Leica estetiği ve sınırsız yaratıcılık sunacağız aynı zamanda mobil fotoğrafçılık alanında da çığır açacağız” demişti.

Xiaomi, XMAGE, Leica ve Huawei detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı