reklamı kapat

POPÜLER

Zenginleştirilmiş televizyon deneyimi: InAir


Sadece filmlerden aşina olduğumuz bir teknoloji daha gerçeğe dönüşüyor gibi görünüyor. Azınlık Raporu ve Uzay Oyunları gibi filmlerde görülen, içeriğe bağlı olarak zenginleştirilen görüntü teknolojisini InAir çok yakında evlerimize getirecek. Akıllı telefon, televizyon ve bilgisayarı tek ekranda birleştirerek fütüristik bir deneyim yaşatan cihaz, Kickstarter kampanyasında beklediğinin üzerinde destek buldu.

Pek çoğumuz televizyon izlerken bir yandan da internette geziniyor, arada bir de akıllı telefonumuza bakmayı ihmal etmiyoruz. InAir ise tüm bu ortamları bir araya getirerek ortak görüntüleme deneyimi sunuyor. Tak-çalıştır mantığıyla çalışan cihaz, televizyon ile TV kutusu arasına takılıyor ve Wi-Fi üzerinden internete bağlanıyor.
SeeSpace_InAiR_device_image_610x561-1
InAir’i kurduktan sonra televizyonda bir şey seyretmeye başladığınızda, cihaz hemen internette ilişkili içerik aramaya başlıyor ve toplanan bilgileri kapsayan içerik katmanları ekranda kaymaya başlıyor. Bu katmanları akıllı telefon, tablet veya akıllı saat kullanarak kontrol edebiliyorsunuz.
inair3
Diyelim ki bir film seyrediyorsunuz ve filmde çalan bir parçayı çok beğendiniz. Üç boyutlu yan çubuğa giderek sizi hazır bekleyen bilgiler arasından film müziklerine ilişkin ayrıntılara anında erişebilirsiniz. Yan çubukta filmin Wikipedia makalesini, IMDB’den alınmış çeşitli bilgileri ve sosyal ağlardaki ilgili paylaşımları da görebilirsiniz.

InAir ayrıca mobil uygulamaları doğrudan ekrana aktarmanıza imkan vererek hava durumu, maç sonuçları, haberler gibi içeriği izlemekte olduğunuz içerikle birlikte görüntüleme imkanı veriyor. InAir’in hem üç boyutlu hem de iki boyutlu televizyonlarla çalıştığını da not edelim.
inair
Katmanlar arasında gezinme işlemi karmaşık gibi görünebilir, ancak InAir’in üreticisi bu işlemin çok kolay olduğunu belirtiyor. Üç boyutlu öğeler arasında gezinmek için kullanabileceğiniz üç yöntem bulunuyor: mobil cihazların dokunmatik ekranları üzerinde gerçekleştirilen jestler, Kinect üzerinden jest kontrolü ve Leap Motion üzerinden kontrol.

Kickstarter kampanyasının bitmesinde saatler kalan InAir, ihtiyacı olan fonun yüzde 165’ini toplamış durumda.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER