TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

9

BTK’dan adil kullanım kotasına yönelik yeni düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), neredeyse hiçbir kullanıcının memnun olmadığı adil kullanım kotası hakkındaki yeni eylem planını açıkladı. Önce kötü haberle başlamak gerekirse, adil kullanım kotası maalesef kalkmıyor. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte daha “mantıklı” boyutlara geliyor.

2016 yılı iş planını paylaşan BTK, 50 sayfalık raporunda hepimizin merakla beklediği adil kullanım kotası hakkındaki çalışmalarını da paylaştı. Kota ne yazık ki kalkmıyor ancak kotayla birlikte gelen veri indirme hızının düşme aralığı biraz daha yükseliyor. Yani örneğin adil kullanım noktasına ulaştıktan sonra internet hızınız 3 Mbps’ye düşüyorsa bundan sonra tahminen 5 Mbps’ye düşmüş olacak. Ancak ilerleyen dönemlerde açıklanacak olan rakamların yine kimseyi memnun etmeyeceği kesin gibi. Zira 100 Mbps internet paketi olan biri için 5 Mbps bile neredeyse karanlık 56K’lı dönemlere eş değer.

Sabit ve mobil interneti kapsayan yeni düzenlemeye ilişkin çalışmalar Ağustos 2016’da tamamlanacak. BTK’nın yayınladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
 • Ertan Can Atik

  Hiç yoktan iyidir, zamanla adam akıllı hal alır herhalde.

 • Emre Akdağ

  Adil kota hiç adil değil 😀

 • teknosmart

  change.org/akk ile o kadar imza topladık yükselte yükselte 5 mb e mi yükseltecekler. ayıp gerçekten.

 • selim

  Serbest girişimi ve dolayısıyla kapitalist düzeni desteklemek gerekirken; devlet regülasyonlarıyla, makroekonomik verimliliği arttırmak ve tüketici mağduriyetini minimum seviyeye indirmek gerektiğini hiçbir zaman unutmamak lazım.

 • garenyondem

  “‘e kadar” ibaresine de bir yorum yapsalardı bari.

 • Mustafa

  5 olacağı belli değil. O editörün tahminen verdiği bir değer sanırım ama muhtemelen 5-6 civarı olur zaten. Az ama en azından biraz daha artmış olur.

 • Hüseyin

  Zaten 5 Mbps’ı geçen bir bağlantı görmüyoruz 🙂

 • Ahmet Sivri

  Amaç nedir adil kullanım kotasındaki yani hız düşünce ne oluyor yemin ediyorum saçmalıklar ülkesiyiz .

 • Fatih

  Zaten 16 mbit kadar dedikleri 8 i goruyordu en fazla 5-6 civarida iyidir ilk adim olarak tesekkurler BTK adamsin

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...