reklamı kapat

POPÜLER

1.5 litre hacimli turbo motoruyla 2017 Honda Civic Si ve öne çıkan özellikleri [Video]

İlk teknik değeri geçtiğimiz hafta ortaya çıkan 2017 Civic Si, tarihinde ilk kez turbo beslemeye sahip motorla karşımıza çıktı.

Yeni nesil Civic ailesinin son üyesi olan Si versiyonu nihayet resmi olarak karşımızda. Type R‘ın ardından ailenin en güçlü ikinci üyesi olan Si yerini aldığı jenerasyona göre gerek sürüş gerekse güç anlamında önemli iyileştirmeleri beraberinde getirirken tasarım anlamında beklediğimiz gibi ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi prototip versiyonla benzer bir yapıya sahip olarak satışa sunulacak. Tanıtım etkinliğinde sedan ve coupe versiyonuyla kırmızı ve mavi renk seçenekleriyle görücüye çıkan 2017 Civic Si’nin ön bölümünde aracın karakterini de yansıtan geniş hava kanallı sportif tampon yer alıyor. Bu jenerasyon hatchback versiyonlarında olduğu gibi egzoz çıkışı ortada konumlandırılan Si’nin arkasında Type R’a göre daha “medeni” bir spoyler kullanılıyor. 18 inçlik jantlarla kombin edilen Civic Si’nin diğer dış detayları yeni nesille benzerlik gösteriyor.


Aracın içerisinde girdiğimizdeyse ilk olarak versiyon logosunu taşıyan sportif koltuklar gözümüze çarpıyor. Kırmızı dikişlerle bu sportif hattı devam ettiren Honda, dananım bazında Si’de ailenin diğer üyeleriyle benzer yapıda parçalarla donatıyor. Baktığımız zaman çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, 7 inçlik multimedya ekranı, elektronik park freni, deri direksiyon ve yağmur sensörü gibi donanımlar aracın öne çıkan donanımları arasında gözümüze çarpıyor.

Altyapı – Motor

Type R’da olduğu gibi Si’nin de sürüş dinamikleri oldukça önemli. Yerini aldığı jenerasyondan ağırlık ve burulma direnci bazında çok daha iyi bir konuma gelen Si’nin maksimum torkun yere iletilmesi konusunda da oldukça başarılı olduğu ifade ediliyor. Altyapısal olarak adaptif yapıda süspansiyonlarla desteklenen Si, elektrik motorlu direksiyon sistemiyle direksiyon kullanımında önemli bir karakteristik fark ortaya koyuyor.


Normal ve Sport olmak üzere iki farklı sürüş modunu kullanıcısının tercihine sunan Civic Si’de 1.5 litre hacimli turbo besmelemeli bir güç ünitesi yer alıyor. Direkt enjeksiyonlu olan bu motor çift değişken kam zamanlaması teknolojisine sahip. Tarihinde ilk kez turbo beslemeye sahip olan motoruyla 260 Nm tork ve 205 beygir güç değerlerine sahip olan Civic, Honda tarafından tarihin en iyi sürüş dinamiklerine sahip Si modeli olarak tanımlanıyor. Önümüzdeki aydan itibaren satışına başlanılması beklenen 2017 Civic Si’nin yurt dışında 20.000 dolarlık etiket fiyatıyla sunulacak.

VİDEO