reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda Honda tarihinin en hızlı ve güçlü Civic versiyonu: 2017 Civic Type R [Video]

Merakla beklenen yeni nesil Civic, üretime hazır son versiyonuyla resmi olarak karşımızda.

Eylül ayındaki prototip versiyonu, Cenevre Otomobil Fuarı’na getirileceğinin resmileşmesi ve son sızıntıların ardından Honda’nın onun jenerasyon üzerinden şekillendirdiği yeni Civic Type R nihayet üretime hazır versiyonuyla tüm gerçekliğiyle karşımızda. Organizasyonun ilk gününde Honda’nın düzenlediği etkinlike resmiyet kazanan 2017 Civic Type R yepyeni tasarımı ve geliştirilmiş sürüş dinamikleriyle alışılageldik Type R genetiğinin bir adım ilerisinde bir kullanıcı deneyimini otomobil tutkunlarıyla buluşturuyor. Honda, Type R’da sunduğu yeniliklerle birlikte geçmişinden kurtulmayarak gelenekselliğe sadık kaldığı noktalarla da özgünlüğünü koruyor.

Sürüş – Tasarım

Geride bıraktığımız gün sizlerle paylaştığımız sızıntı görsellerinde de altını çizdiğimiz gibi yeni Civic Type R, prototip versiyonunda yer aldığı tasarımına büyük oranda sadık bir şekilde karşımıza çıktı. Ön tasarımındaki genel hatlarıyla tamamiyle onuncu jenerasyonun izlerini taşıyan Type R’ın buradaki en önemli farkı büyük hava kanallarının kullanıldığı tamponu ve alt tarafta konumlandırılan spoyler bölümünde yatıyor. Yeni Type R’ın arka tarafındaki en büyük karaktestik farkıysa tıpkı prototipinde de olduğu gibi aynı şekilde kullanılan merkezde konumlandırılmış üç çıkışlı egzoz grubu. Egzoz grubuyla birlikte onuncu jenerasyon Civic ile birlikte gelen C formlu LED ışıklandırmalar ve büyük arka spoyler Type R’ın bir performans otomobili olduğunu gözler önüne seren önemli detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Honda’nın Type R’da tercih ettiği jant boyutuysa 20 inç.


Honda tasarımla birlikte yeni nesil Type R’ın sürüş dinamiklerinde de önemli iyileştirmeleri beraberinde getiriyor. Yüzde 38‘lik bir burulma direnci iyileştirmesi vadeden aracın ön tarafından MacPherson tipi arka tarafındaysa bağımsız süspansiyon grubu görev yapıyor. Adaptif yapıda olan bu süspansiyonlar araç dahilinde sunulan Konfor, Sport ve +R sürüş modlarında gaz, direksiyon ve vites geçişlerinde olduğu gibi farklı karaktere bürünüyor. Elektronik olarak destek sağlayan direksiyona sahip olan Type R’ın konsolunda konumlandırılan multimedya ekranının boyutunun da 7 inç olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Performans

Yeni Civic Type R için haberimizin başında geleneksel detay olarak nitelendirdiğimiz özelliğine aracın şanzımanına baktığımızda rastlıyoruz. Piyasadaki hemen hemen bütün markaların özellikle performans odaklı otomobillerinde otomatik şanzıman konumlandırmasına rağmen Honda’nın bu alanda çoğu meraklısını memnun edecek bir detayla manuel şanzımanla yoluna devam ettiğimiz görüyoruz. Altı ileri değerli manuel şanzımanın kullanıldığı Civic Type R’ın güç ünitesinde 2.0 litrelik turbo beslemeli bir makine görev yapıyor. Bu motoruyla toplamda 320 PS güce (6,500 devirde) ve 400 Nm tork (2,500-4,500 devir aralığında) değerlerine sahip olan 2017 Civic Type R, Honda’nın en güçlü Civic modeli olarak bizleri selamlıyor. Civic Type R uzun bir aradan sonra küresel pazarda satışa sunularak Honda’yı global pazarda temsil edecek.

VİDEO