reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Lightroom, RAW fotoğraf desteğini genişletiyor

Daha kaliteli fotoğraflar çekmeyi mümkün kılan RAW formatı artık Adobe Lightroom’un HDR modunda da kullanılabilir hale geliyor.

Hatırlarsanız Adobe Lightroom‘a RAW fotoğraf desteği geçtimiz sene gelmeye başlamıştı. Bu desteğe önce iOS işletim sistemine sahip cihazlar temmuz ayında kavuştu. Ardından bu özellik kasım ayında uygulamanın Android versiyonuna da geldi. Fakat daha başarılı fotoğraflar çekmeye yardımcı olan bu format uygulamanın bazı modlarıyla uyumlu değildi. Adobe Lightroom sonunda HDR modunda çekim yaparken de RAW formatını kullanabileceğimi müjdeledi.

Paylaşılan ilk bilgilere bakılırsa HDR modunda RAW formatını kullanabilme alternatifi uygulamanın hem Android hem de iOS versiyonuna aynı anda gelecek. Ancak elbette her telefon bu özelliği kullanmak için uygun olmayacak. Eğer iOS işletim sistemini tercih edenlerdenseniz iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE veya iPad Pro 9.7’den birine sahip olmanız gerekiyor. Android kullanıcılarının alternatifleri ise şimdilik çok daha az. Uyumlu cihazlar arasında sadece Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Google Pixel ile Google Pixel XL yer alıyor. Adobe Lightroom diğer Android cihazların bu moddaki tutarlılığından henüz emin olmadıklarını ancak amaçlarının bu özelliğin daha fazla telefonda kullanılabilir hale getirilmesi olduğunu dile getirdi.