reklamı kapat

POPÜLER

Nokia’nın baş tasarımcısından farklı tasarımları özleten telefon konsepti

Nokia‘nın mobil telefon pazarında baskınlığını hissettirdiği yıllarda birbirinin benzeri cihaz görmek pek sık rastlanan bir durum değildi. Özellikle Nokia’nın tasarımcıları farklı, dinamik ve etkileyici tasarımlar konusunda oldukça başarılıydı. O tasarımcılardan biri yepyeni bir Nokia konseptiyle karşımızda.

Nokia’nın ikonik cihazlarının temel tasarımlarının yeri ayrı. Ancak firmanın tasarımıyla etkileyen heyecan verici modellerini de yabana atmak haksızlık olur. Oyun tutkunları için tanıtılan Nokia N-Gage, görsel şölen sunan etkileyici tasarımıyla Nokia L’Amour serisi ya da hem kapaklı hem de dönebilen ekranıyla sadece bir telefon değil aynı zamanda el kamerası olan Nokia N92 aklımıza ilk gelen modeller. Nokia’nın tasarım ekibinin firmayı zirveye taşıyan pek çok farklı modeli ise saymakla bitmez. Günümüzde ise Nokia 1200’ın da tasarımında parmağı bulunan firmanın eski baş tasarımcısı Xiaoxi Shi, Nokia imzalı yeni konsept tasarımını ortaya çıkardı.

Xiaoxi Shi’nin 1217 kod adlı Nokia tasarımı ise pek çok farklı zamana ait izler taşıyor. Örneğin telefonun geçtiğimiz yıllarda da gereksiz bir aksesuar olarak ortaya çıkan ahizeleri anımsatıyor. Çok daha fütüristik bir görünümü olan tasarım modern hatlarla dikkat çekiyor. Ahize tasarımı telefonun gövdesini iki parçaya bölüyor. Üst tarafta bir ekran bulunurken, alt tarafta ahize görünümünü çevirmeli telefonları selamlayarak tamamlayan yuvarlak tasarımlı tuş takımı yer alıyor. Telefonun arka tarafını çevirdiğimizde ise aynı yuvarlak hatlara sahip bir kamera bizi karşılıyor.

Açıkçası Xiaoxi Shi’nin bu konsept tasarımı, akıllı telefondaki yaratıcı, özgür ve cesur tasarım anlayışını bir kez daha ne kadar özlediğimizi hatırlattı. Tasarımcının diğer işlerine buradan ulaşabilirsiniz.