reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’ların tamamen OLED ekrana geçiş yapacağı tarih netleşiyor

07 Mart 2017

iPhone’un LCD paneli bırakarak OLED ekranlara geçiş yapacağı çok uzun süredir biliniyor. Fakat bu geçişin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ve zaman gerektirdiği de bilinen bir gerçek. Yeni ortaya çıkan bilgiler, iPhone’un OLED ekrana geçişinin ne zaman tamamlanacağını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu yıl iPhone’larda büyük değişiklikler yaşanması bekleniyor ve hala çıkacak telefonların ne özellikler sunacağı ve nasıl isimlendirileceği netleşmiş değil. Fakat ekran teknolojilerinin ne olacağı yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Bu yıl üç iPhone modelinin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bunların iki tanesinin iPhone 7s ve iPhone 7s Plus şeklinde isimlendirilebileceği düşünülüyor. Söz konusu telefonların mevcut iPhone’lar gibi 4,7 ve 5,5 inç ekran boyutunda olması ve LCD ekran ile gelmesi bekleniyor. Bu iki cihazın dışında asıl heyecan verici cihaz ise iPhone 8 veya farklı isimdeki bir iPhone olacak. Tamamen çerçevesiz ekranla gelecek olan modelin alt kısmında home tuşuna yer verilmeyeceği ve bu kısmın “fonksiyon bölgesi” olarak kullanılacağı ifade ediliyor. Böylece alt kısım, açılan uygulamalara göre değişik işlevler üstleniyor ve çok daha kullanışlı hale geliyor. iPhone 8’de OLED ekranın kullanılacağı belirtiliyor.

Söylenenlere göre Apple, bu yıl bütün iPhone’lara yetecek kadar OLED üretimini sağlayabilmiş değil ve bu nedenle OLED ekranlı iPhone modellerinin sayıca az olacağı belirtiliyor. Daha önce 2018 yılında iPhone’ların tamamen OLED ekrana geçiş yapması bekleniyordu. Ancak yeni ortaya atılan tarih, OLED’e geçişin 2019 yılında tamamlanacağı yönünde. 2018 yılında OLED ekranlı iPhone’ların sayısının artacağını ön görmek mümkün fakat değişimin tamamlanması için bir yıl daha beklemek gerekecek gibi.

YORUMLAR