reklamı kapat

POPÜLER

Honda baş mühendisinden Civic Type R ile ilgili önemli açıklamalar

Geçtiğimiz süreçte Civic Type R’ın farklı versiyonlarla sunulabileceği iddialarına yanıt veren Hideki Matsumoto meraklılarını sevindirdi.

Advertisement

Fabrikadan çıkan ilk versiyonuyla Amerika’ya ulaşan ve yapılan açık artırma sonucunda 200.000 dolarlık rekor fiyatla satılan yeni Civic Type R‘ın tanıtımında Honda’nın artık yeni jenerasyon Civic ailesini tamamladığına vurgu yapmıştık. Lakin görünüşe göre Honda, satışları da yavaş yavaş başlayan 320 PS güç ve 400 Nm tork değerlerine sahip olan canavarıyla ilgili planlarını henüz noktalamış değil. Nisan ayının son haftası içerisinde Honda’nın yeni Type R üzerinde motorun korunup donanımdan feragat edilerek uygun fiyatlı bir versiyonu sunma planlarının olduğu iddia edilmişti. Aradan geçen yaklaşık iki aylık zaman diliminin ardından konuyla ilgili açıklamalar markanın baş mühendisi Hideki Matsumoto‘dan geldi.


Ortaya çıkan iddiaların ardından Automotive News’e önemli açıklamalarda bulunan Matsumoto, Civic Type R’ın yeni versiyonlarla geleceğini resmi olarak açıkladı. “Type R’ın farklı detaylara sahip versiyonlarını sunmayı amaçlıyoruz. Teknik anlamda daha güçlü ve dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip bir versiyon da buna dahil olabilir.” diyerek araçlarının Volkswagen Golf R, Ford Focus RS ve Subaru WRX STI gibi rakiplerle eşit standartlarda olacağının sinyallerini verdi. Bunun yanında süspansiyon ve genel karakterde uzun yol kullanımına yatkın daha “evcil” bir Civic Type R versiyonu da şimdilik Honda’nın masada tuttuğu planlar arasında gözüküyor. 2018 içerisinde hayata geçmesini beklediğimiz bu sürecin nasıl şekilleneceğini ve ilk hangi versiyonun karşımıza çıkacağını önümüzdeki süreç gösterecek.