reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Honda Civic Type R’ın ilk resmi yurt dışı fiyatı açıklandı

Honda İngiltere tarafından açıklanan fiyatlarda beklenenin altında fark göze çarparken bu değişimin ülkemizde ne denli hissedileceği merak konusu.

İlk olarak Eylül ayındaki prototip versiyonuyla karşımıza çıkan yeni nesil Civic Type R, Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tüm resmi detaylarıyla tanıtılmıştı. Yerini aldığı jenerasyona göre tasarımının yanı sıra motorun yapılan 10 beygirlik artışla artık 320 PS 400 Nm tork değerlerine sahip olan Civic Type R, geçtiğimiz günlerde Nürburgring’e çıkmış ve elde ettiği 7 dakika 43 saniye 8 saliselik derecesiyle sınıfında rekoru ele geçirmişti. Yeni nesil Civic ailesini artık yavaş yavaş sokaklarda daha çok görmeye başladığımız şu günlerde ailenin en güçlüsü için de sokaklara çıkma zamanı yaklaşıyor. Özelliklerinin resmileşmesinin ardından çıkış fiyatı merak edilen Honda tarihinin en güçlü Civic modeliyle ilgili ilk bilgi İngiltere‘den geldi.


Standart (TCR) ve GT olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunulacak olan yeni Type R için Honda İngiltere tarafından paylaşılan rakamlara baktığımızda yerini aldığı jenerasyonun satış fiyatında oranla yaklaşık 2.000 sterlinlik bir fark göze çarpıyor. Yeni Type R’ın başlangıç versiyonu 30,995 sterlin olarak açıklanırken GT için belirlenen rakam 32,955 sterlin olarak öne çıkıyor. Honda GT versiyonda; çift bölge otomatik klima, LED sis farları, kör nokta görüntüleme sistemi, trafik asistanı, kablosuz şarj desteği, Garmin navigasyon destekli Honda Connect ve otomatik karartmalı dikiz aynası gibi donanımları standarta ek olarak sunuyor.

Halihazırda satışa sunulan bir önceki jenerasyon Type R’ın ülkemizde 61,053 euro bandında satışa sunulduğunu düşündüğümüzde açıklanan güncel fiyatlar sonucu yeni versiyonun 67.000 euro civarında satışa sunulabileceğini bekleyebiliriz. Bu değeri TL olarak doğrudan kuru baz alarak çevirdiğimizdeyse 260.000 TL gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Honda’nın bu doğrultuda açıklayacağı Türkiye fiyatlarını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.