reklamı kapat

POPÜLER

Amatör drone pilotları sporcuların kabusu olmaya devam ediyor [Video]

Drone’lar teknolojinin gelişmesine paralel olarak yeni özelliklerle karşımıza çıkıyor. Kendi yarış ligiyle birlikte spor organizasyonlarıyla izleyicilerin dikkatlerini çeken drone modelleri profesyonel organizasyonlarda da eşsiz görüntülerin yakalanmasına vesile oluyor. Çoğu zaman çıkan faydalı yönleriyle karşımıza çıkan drone madalyonun diğer yüzündeyse amatör ellerde oldukça tehlikeli olaylara neden olan bir problem var.

Aslında bu problemin önemli bir örneğine 2015 Erkekler Dünya Kayak Şampiyonası’nda tanık olmuştuk. Sporcu Marcel Hirscher‘ın slalom performansını sergilediği sırada görüntü alan drone’un üzerine kar gelmesi nedeniyle gerçekleşen kazada söz konusu drone Hirscher’in hemen arkasına düşmüş büyük bir sakatlık son anda teğet geçmişti. Benzer bir kazaya 2016 yılında İtalya’da düzenlenen yine bir kayak organizasyonunda şahit olduk. Başrolünde yine bir drone olan bu seferki kazada sporcu geçtiğimiz dönemdekiler kadar şanslı değildi.

Amerika’da düzenlenen “Golden State Race Series” kapsamında koşulan bisiklet parkurunda yarış sırasında sürücüye çarpan drone parçalara ayrıldı. Arka taraftan gelen başka bir yarışmacının kask kamerasından alınan görüntülerde de görüldüğü gibi bir bölümü bisikletin ön tekerleğine sıkışan drone yüzünden sürücü takla attı. Kazanın ardından sporcunun ciddi şekilde yaralanmadığı açıklanırken drone kontrolünün ne kadar hassas bir durum olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.