reklamı kapat

POPÜLER

Güney Kore sürücüsüz otomobiller için dev bir şehir kuruyor

Sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmalar yapan şirketlerin sayısı günden güne artıyor. Başta Apple, Google ve Uber olmak üzere birçok şirket sürücü otomobillerini test ediyor. Şirketler için sürücüsüz otomobilleri test etmenin en zor tarafı ise teste uygun bir yol bulmak oluyor. Sürücüsüz otomobillerin sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak için yolun belirli koşulları karşılaması gerekiyor ve her yolda bu testleri gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Güney Kore’de sürücüsüz otomobiller için kurulacak dev şehir ile testlerin tek noktada toplanması planlanıyor. 

Yaklaşık 323 bin metrekarelik alana kurulacak olan K-City adı verilen yerde sürücüsüz otomobil geliştiricileri için her türlü imkanın bulunacağı ifade ediliyor. Bu sayede otomobillerin her şartta rahatça test edilebileceği söyleniyor. K-City’nin ilk aşamada Samsung, SK Telecom ve Naver gibi firmaların sürücüsüz otomobil testlerine ev sahipliği yapacağı belirtilirken Hyundai ve Kia gibi otomotiv firmalarının da bu dev alanda testler gerçekleştireceği ifade ediliyor.

Şimdilik inşaat aşamasında olan dev alanın ne zaman tamamlanacağıyla ilgili olarak herhangi bir bilgi bulunmuyor. Alanın tamamlanmasıyla birlikte K-City’de otomobil testleri gerçekleştiren şirketlerin sayısında artış yaşanacağı düşünülüyor. Şimdilik dünyanın en büyük sürücüsüz otomobil test alanı olacak yerin Amerika’da yapılacak olan 335 hektarlık bir merkezin geçeceği söyleniyor.