reklamı kapat

POPÜLER

2021 Honda Civic

Yeni nesli selamlama vakti; 2021 Honda Civic tüm detaylarıyla karşımızda

11. jenerasyonu beraberinde getiren 2021 Honda Civic için yapılan geliştirmeler sonrası kitlesini ne kadar tatmin edeceği merak konusu.

Geçtiğimiz günlerde ilk resmi görüntüleri üzerinden tasarımındaki değişimleri göstermeye başlayan yeni nesil Civic için beklenen gün geldi. Markanın resmi kaynakları, 2021 model yılıyla birlikte 11. nesline geçiş yapan ikonik modelini artık tüm teknik nitelikleriyle bizlere sunuyor. İlk aşamada sadece sedan formuyla tanıtılan 2021 Honda Civic, bir önceki nesile göre nitelikli geliştirmeleri de beraberinde getiriyor. Tasarım konusu ise pek çok kullanıcıyı ikiye bölecek dinamikler üzerine kurulu. 10 nesilde fastback tasarımıyla gelen Civic’in bu nesille birlikte tekrar orijinal sedan çizgilerine döndüğünü görüyoruz. Araçla ilgili yapılan açıklamalarda eleştiri alan kokpitteki malzemele kalitesinin de hissedilir oranda artırıldığı bilgileri de ön plana çıkıyor.

2021 Honda Civic; 11. nesil hakkında öne çıkan yenilikler

Honda cephesinin yeni Civic’te ön planda tuttuğu geliştirmelere ilk olarak tasarım ve ebatlardan başlayalım. Yeni nesille birlikte genişlik ve uzunluk konusunda daha ileride konumlanan bir Civic bizi bekliyor. Bu etkinin tasarımda daha fazla hissedilmesindeki en büyük etki ise uzatılan kaput bölümü olacak. Tasarım konusunda var olanı geliştirme felsefesine gidilmiş durumda. Marka tasarımcıları modernleştirmeyle birlikte daha premium bir görüntüye sahip Civic yaratmak için yola çıkmış. Bu noktada baskın şekilde kendisini öne çıkartan ön bölümde, yeni ızgara ve tampon yapısı dikkat çekiyor. Tamamen yenilenen ön ışıklandırma grubu da görünüşle birlikte kullanım deneyimi konusunda da daha başarılı olacak.


Civic’in kokpiti büyük ihtimalle Honda’nın çok daha fazla zaman harcadığı bölüm. Son jenerasyonlarda yoğun eleştiriye maruz kalan malzeme kalitesinin, minimalize edilen yeni yapıyla birlikte hissedilir oranda artırıldığının garantisi veriliyor. Geçtiğimiz hafta paylaşılan render çizimleriyle paralel oranda bir konsol tasarımı burada bizi karşılıyor. Yeni Civic ile birlikte artık dijital sürücü ekranı da devreye girecek ki bu da kullanıcı deneyimini bir üst noktaya taşımada önemli. Honda cephesi hayalet göstergede 10,2 inç gibi gayet cömert bir ebatla karşımıza çıkıyor. Alt paketlerde 7 inç olarak gelen multimedya ekran ise üst donanımlarda 9 inçe kadar çıkabiliyor. Sistemin kablosuz olarak Apple CarPlay ve Android Auto bağlanma desteği sunması da gerekliliği karşılanmış noktalar arasında. Orta konsolda kablosuz akıllı telefon şarjının da mümkün olduğunu belirtelim. Civic’in güvenlik destekleri konusunda da eli yerinde parçalarla güçlendiriliyor. Araç üzerinde konumlandırılan yeni kamera ve sensör gibi donanımlar sayesinde; yaya ve bisikletli algılama, adaptif hız sabitleyici, şerit asistanları ve çarpışma uyarısı gibi pek çok aktif ve pasif destek listelerde karşımızda olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Honda Civic motor seçenekleri

Yeni nesil Civic için bizi şimdilik negatif anlamda şaşırtan tek nokta kaputun altındaki seçenekler oldu. Honda cephesi burada şimdilik hibrit kombinasyon duyurmazken, önceki nesilde satışta olan motorların iyileştirilmiş versiyonlarıyla yola devam edildiğini görüyoruz. Ailenin giriş seviyesinde yer alan 2.0 litrelik atmosferik motor 158 beygir güç ve 187 Nm tork değerleriyle entegre ediliyor. 1,5 litrelik turbo ünitede ise ufak geliştirmelerle yeni değerlerin 180 beygir güç ve 240 Nm tork seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Her iki motorda da yazılımında ekonomi odaklı dokunuşlar yapılmış CVT şanzıman standart olarak kendisine yer buluyor. Kısa sürede üretim süreci başlatılacak olan yeni Civic Sedan için başlangıç fiyatının 23 bin dolar civarında olması bekleniyor.

İlgili video

Yeni nesil HR-V tasarımı detaylandı