reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Honda Civic otomobil

Yeni Honda Civic; ithal otomobil segmentine geçiş fiyatları nasıl etkiledi?

Önümüzdeki günlerde Türkiye satışlarına başlanacak olan yeni Honda Civic ailesi, fabrikanın kapanması sonrası artık ithal listesinde.

13 Kasım itibarıyla Türkiye’deki resmi satış süreci başlayacak olan yeni nesil Civic ailesi bu hafta itibarıyla lansman günlerini geçiriyor. Düzenlenen özel etkinlik kapsamında tanışma fırsatına eriştiğimiz modelle için merakla beklenen liste fiyatları da kısa süre önce resmiyet kazandı. 374.000 TL’lik başlangıç fiyatıyla Türkiye pazarına giriş yapacağını gördüğümüz yeni Honda Civic ailesinde bu rakam versiyonlara göre 440.000 TL’ye kadar esneklik gösteriyor. Honda’nın Türkiye’deki fabrikayı kapatmasıyla birlikte artık ithal otomobil segmentinde değerlendirdiğimiz Civic Sedan, bu vesileyle doğrudan fiyat dezavantajını da beraberinde getiriyor. İthalatçı konumu sebebiyle Türkiye’ye girişle birlikte yüzde 10’luk ek gümrük vergisiyle “karşılanan” Civic ailesi bu vesileyle eski nesile göre yüzde 13-15’i bulan fiyat dezavantajı barındırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Honda Civic ailesinin Türkiye versiyonları Tayland’dan ithal ediliyor

Açıklanan fiyatlar üzerinden ufak bir değerlendirme yaptığımızda 374.000 TL’lik başlangıç fiyatının, aracın Türkiye’de üretilme senaryosunda 335.000 TL’ye kadar gerileme potansiyelinden bahsetmemiz mümkün. Bu rakamı ailenin en pahalı paketi üzerinden konuştuğumuzda, fiyatın kolaylıkla 400 bin TL altına indiği bir senaryo söz konusu. Döviz kurlarında yaşanan son günlerdeki artışın da etkisiyle açıklanan fiyatları kullanıcı tarafından üzüntüyle karşılanan Civic ürün gamının, buna rağmen hiç fena sayılmayacak bir ilgiye sahip olduğu da açıklandı. Honda Türkiye’den yetkililerle yaptığımız görüşmelerde, şimdiden yüzde 30’u bulan bir talebin bayiler aracılığıyla oluştuğuna dair detaylar dikkat çekiyor. Yeni Civic ürün gamının detaylı fiyat listesiyse şu şekilde;

Benzin
Elegance – 402.000 TL
Executive – 435.000 TL

LPG
Premium Eco – 374.000 TL
Elegance Eco – 410.000 TL
Executive+ Eco – 440.000 TL

İlgili video