reklamı kapat

POPÜLER

2019 Mercedes Sprinter

1.700 farklı kombinasyon ve ön tekerlekten çekişli yeni versiyonuyla 2019 Mercedes Sprinter

Elektrikli geleceğin girişi niteliğinde bir üçüncü jenerasyonla tanıtımı gerçekleştirilen 2019 Mercedes Sprinter, her noktasıyla bir adım ileride.

Detaylarının ortaya çıkmaya başladığı ilk günden itibaren sizlerle değerlendirdiğimiz 2019 Mercedes Sprinter, geri sayımını tamamlayarak Duisburg’daki etkinlikte merak edilen tüm noktalarıyla karşımıza çıktı. Bu tarihten itibaren üçüncü jenerasyonuyla kullanıcılarla buluşacak olan modelinde tasarım ve teknolojik dokunuşlarının yanı sıra ihtiyaç noktasına ciddi anlamda odaklandığını gördüğümüz Mercedes; gövde tipi, altyapı ve kabin yüksekliği gibi kriterleri düşündüğümüzde ortaya 1.700 farklı karaktere bürünebilen bir Sprinter çıkartmış. Bu da her kullanıcının nasıl bir araca ihtiyacı varsa nokta atışıyla doğrudan ona erişmesine olanak tanıyor elbette. Her ne kadar teknik değerleri açıklanmasa da önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak olan elektrikli versiyonuyla da karşımıza çıkan Sprinter için kontağı çalıştırma vakti geldi.

Teknik detaylar

Mercedes’in dijitalleşen kokpitiyle ilgili detaylarını geçtiğimiz aylarda paylaştığı 2019 Sprinter’de, doğrusunu söylemek gerekirse en çok teknolojik parçaların konuşulacağını düşünüyorduk. Lakin altyapıda kısmında karşımıza çıkan yenilik ve diğer teknik parçaların şu aşamada bir adım daha öne geçtiğini söyleyebiliriz. Bu zamana kadar arkadan ve dört tekerlekten olmak üzere iki farklı çekiş seçeneğiyle sunulan Sprinter, üçüncü jenerasyonuyla birlikte ön tekerlekten çekişli olarak da satın alınabilecek. Arkadan itişli versiyona oranla 50 kilogram daha fazla yük çekiş yeteneği bulunan önden çekişli versiyonda altı ileri manuel ve yedi ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman seçenekleri tercih edilebilecek.


En üst noktasında 5,5 ton gibi başarılı bir ağırlık taşıma değeri vadeden 2019 Mercedes Sprinter’in motor kısmında ise farklı güç kombinasyonuyla sunulan iki farklı seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerin ilki 2,1 litrelik dört silindirli dizel makine. Paylaşılan verilere göre bu motoru 114,143, 163 ve 177 beygirlik güç versiyonlarına göre satın almak mümkün. Daha fazlasını isteyenler için ise en tepe noktada 3.0 litrelik altı silindirli dizel motor karşımıza çıkıyor ki bu ünitenin değerleri 190 beygir güç ve 440 Nm tork şeklinde.

Donanım

Mercedes Sprinter’in kokpit bölümüne baktığımızda artırılan malzeme kalitesiyle birlikte karşımıza boyutu 10,25 inç olan ve binek modellerde de gördüğümüz HD multimedya ekran çıkıyor. Sesli komutları algılayan sanal asistan desteğiyle kullanıcılarına binek sınıftaki kaliteyi hissettirme iddiasında olan bu ekranla birlikte ergonomisi ciddi oranda iyileştirilmiş elektrikli koltuklar, akıllı telefonlar için kablosuz şarj desteği, elektronik klima, anlık bilgileri kontrol ederek kullanıcılara bilgi akışı sağlayan Mercedes Pro servisi gibi özellikler öne çıkan parçalar arasında. Elektronik destek kısmında da binek segmenti aratmadığını gördüğümüz yeni Sprinter’da, 360 derece görüş desteği sunan park pilotu, aktif fren asistanı ve aktif şeritte tutma asistanının da sunulduğunu belirtmeden geçmeyelim. Haziran ayından itibaren sokaklara çıkmaya başlayacak olan yeni Mercedes Sprinter’in Almanya’daki başlangıç fiyatı yaklaşık 20.000 euro olacak.

Video #1: Sprinter Tourer

Video #2: Sprinter Pickup

Video #3: Sprinter Panelvan