reklamı kapat

POPÜLER

HDMI 2.1

10K çözünürlük desteği veren HDMI 2.1 standardı detaylandı

HDMI Forum kısa süre önce HDMI 2.1 standardı hakkında detaylar paylaştı. Yeni standart sadece bugünü değil geleceği destekliyor görünüyor.

HDMI standardı biliyorsunuz gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasına imkan tanıyor. Yıllar içerisinde ihtiyaçlara bağlı olarak gelişen standart, HDMI 2.1 ile geleceği karşımıza getiriyor. Verilen detaylı bilgiye göre yeni altyapı 48G bant genişliğine destek sağlıyor. Bu bant genişliği sayesinde 8K çözünürlükte 60 Hz ile 4K çözünürlükte 120 Hz görüntülemenin önü aralanıyor. Bu “Hz” değerleri hareketli aksiyon sahnelerinin daha pürüzsüz oynatılması anlamına gelirken, oyunculara da daha akıcı görüntü sunulmasına imkan tanıyor. Tam 10K çözünürlüğe kadar destek veren yeni standart, aynı zamanda Dinamik HDR özelliğine de sahip. Dinamik HDR (Yüksek Dinamik Aralık), videoların her karesini ideal değerlerde gösterebiliyor. Yani HDR içeriklerin parlaklık, kontrast ve renk gamutları videonun her karesine özel olarak özelleştirilebiliyor.

HDMI 2.1
HDMI 2.1

HDMI 2.1 standardı heyacan verici duruyor

Getirilen Auto Low Latency Mode (ALLM) özelliğiyle ideal gecikme değerini otomatik olarak ayarlayan HDMI 2.1 standardı, Variable Refresh Rate (VRR) ile daha pürüzsüz ve ayrıntılı oyun için gecikme ve yırtılmaları ortadan kaldırabiliyor. Yeni standarttan tam anlamıyla yararlanabilmek için yeni geriye uyumlu kablolara ihtiyaç duyuluyor. Bu kablolar eski standartlarda da çalışıyor ancak yeni özellikler için gerekli görünüyor.