reklamı kapat

POPÜLER

New York yapay zeka

1911’de yapılan New York seyahati yapay zekayla günümüze geliyor [4K video]

Yapay zeka teknolojisi bilindiği üzere kamera teknolojisinde de kullanılıyor. Eski fotoğrafların ve videoların günümüzdeki görüntü kalitelerine uygun olması için yapay zeka teknolojisinden yararlanılıyor. Yıllar önce yapılan bir New York gezisi günümüze geliyor.

1911’de İsveçli şirket Svenska Biografteatern’ın New York’a yaptığı bir gezide kaydettiği video için yapay zeka teknolojisine başvuruldu. Denis Shiryaev tarafından yeniden düzenlenen videoda New York şehrinin 1911’deki hali karşımıza çıkıyor. 109 yıl öncesinde kaydedilen videoda New York şehrinin bugünün şehrinden çok farklı olduğu görülüyor. Modern Sanat Müzesi’nin arşivinde yer alan videonun İsveçli Svenska Biografteatern şirketi ile kameramanlardan oluşan bir ekip tarafından çekildiğini belirtelim. Dünyaca ünlü yerlerin fotoğrafları ve videolarını çeken kameramanların   Niagara Şelalesi, Paris, Venedik ve Monte Carlo’yu şehirlerini de videoyla kaydettiğini belirtelim. Ünlü Flatiron Binası’nın da yer aldığı videonun bir noktasında Özgürlük Heykeli de yer alıyor. Günümüzde turistik bir yer haline gelen limanın turist tekneleri ve feribotlar için kullanıldığını söyleyelim. Takım elbiseli insanlar, at arabaları, gazete satan çocuklar ve Brooklyn Köprüsü de video da karşımıza çıkıyor. Paylaşılan videoyu izlediğimizde yapay zeka teknolojisinin gücünü açık bir şekilde anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

New York 1911 yılında nasıl görünüyordu?

Şehrin 1911 yılındaki halini merak ediyorsanız ana girişteki videoyu izleyebilirsiniz. Videonun 4K çözünürlüğünde ve 60 FPS olduğunu da belirtmekte yarar var.