reklamı kapat

POPÜLER

Adobe yapay zeka

Adobe’den yapay zeka temelli inanılmaz gelecek gösterimi [Video]

Yazılım dünyasının en büyük isimlerinden Adobe, MAX 2019 etkinliği kapsamında üzerinde çalıştığı birçok yeni teknolojiyi tanıttı.

Adobe, son günlerde gündemden düşmüyor. En son Photoshop’un iPad sürümünü indirmeye sunan ve Illustrator için iPad müjdesi veren firma, MAX 2019 etkinliği kapsamında ise yapay zeka noktasında adeta büyük bir şov yaptı. Firmanın burada tanıttığı ilk teknoloji “About Face” olarak geçiyor. Nasıl çalıştığını aşağıdaki video içinde izleyebileceğiniz teknoloji, temel olarak fotoğraf üzerinde montaj olup olmadığını belirliyor. Bu sistem yüklenen fotoğrafı yapay zekadan da yardım alarak piksel piksel inceliyor ve yapılan değişiklikleri tespit edebiliyor. Deepfake gibi teknolojilerin yaygınlaştığı günümüzde sahte içeriklerin tespitine yönelik her sistem oldukça memnun ediyor. Firma bu konuda kendisi sorumlu hissediyor.

Adobe tarafından gösterilen bir diğer teknoloji ise “All In” olarak geçiyor. Bu teknoloji grup fotoğraflarda eksik kişi bırakmıyor. Yapay zeka temelli teknoloji çekilen iki fotoğrafı bir araya getiriyor. Yani sizin içinde olduğu ve olmadığınız iki fotoğraf bir araya geliyor. Böylece eksiksiz bir grup fotoğraf elde edilebiliyor. Bunun videosu da aşağıda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe gelecek gösteriminde başka teknolojilere de yer verdi

Bunlardan birisi de “Sweet Talk” oluyor. Bu sistem sadece bir fotoğraf ile ses dosyasını alarak hareketli animasyonlar oluşturabiliyor. Aşağıdaki video içinde gösterilen sistem, gerçekten inanılmaz görünüyor.

Bir diğer yeni teknoloji “Image Tango” adına sahip. Bu sistem de bir fotoğraftan aldığı dokuyu başka bir fotoğrafa yapay zeka kullanarak gerçekçi şekilde aktarabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe tarafında geliştirilen bir diğer sistem ise “Light Right” olarak geçiyor. Bu sistem de çekilmiş bir fotoğrafı yeniden ışıklandırma noktasında harikalar yaratıyor. Bu teknoloji de özel eğitilmiş Sensei yapay zeka sistemini kullanıyor.

Şirketin gösterdiği iki faydalı ses teknolojisi de bulunuyor. Bunlardan ilki “Sound Seek” adında. Bu sistem konuşmalardaki istenmeyen aralıkları (Imm, umm vb.) tespit ederek otomatik kaldırabiliyor.

Bir diğer sistemi ise “Awesome Audio” gibi iddialı bir isme sahip. Yine yapay zeka temelli bu sistem, amatör ses kayıtlarını temizleyerek profesyonel bir ortamda yapılmış hale getirebiliyor. Firma gerçekten gelecek için harika sistemler geliştiriyor.

İlginizi Çekebilir

Razer’ın yeni oyuncu faresi