reklamı kapat

POPÜLER

polis

1984’e bir adım daha: Londra polisi giyilebilir kameralarla gezmeye başlıyor

Londra polisi bugün itibarıyla giyilebilir kameralarla gezmeye başlayacak. Taser‘ın tedarik ettiği 500 adet Axon Body kamera ile yapılacak pilot çalışma bir yıl sürecek, elde edilen bulgularla daha kalıcı bir düzenleme yapılacak. 130 derecelik görüş alanına sahip olan ve 12 saat sürekli kayıt yapabilen kameralar, üzerinden araç geçse dahi parçalanmayacak kadar sağlam.

polis
Türünün en geniş çaplı örneği olan bu pilot çalışmayla polislerin müdahil olduğu korkunç durumların tüm çıplaklığıyla kaydedilmesi, kaosun hüküm sürdüğü olaylarda faillerin belirlenmesi ve kanıt oluşturacak kaydın elde edilmesi hedefleniyor. Daha önce trafik polislerinde daha küçük çaplı olarak denenen bu yöntem, tutukluluk oranlarında daha yüksek başarı sağladığı gibi, mahkemeye sevk edilen dava sayısını düşürerek mahkemelerin yükünü azaltmış.

Kameraları taşıyan polis memurları mücadeleye girişme ihtimalleri olduğunda veya yaptıkları işlemler kanıt toplamayı gerektirdiğinde kamerayı çalıştırıp kayıt yapmaya başlayacak. Polis teşkilatı kameralar sayesinde memurların hareketleri konusunda şeffaflık sağlamayı da hedefliyor. Nitekim daha önce ABD’de yapılan küçük çaplı pilot çalışmalarda usulsüzlüğe ilişkin şikayetlerde yüzde 87,5, memurların şiddet kullanımında ise yüzde 59 oranında düşüş sağlanmış.

polis
Bu rakamlar polislerin yürüyen gözetleme noktalarına dönüşeceğini düşünen kişilere karşı sunulan en güçlü argümanlar gibi görünse de, İngiltere’nin dünyanın en büyük polis devletlerinden biri olduğu ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanını İngiliz yazar George Orwell’in yazdığını unutmayalım. Ancak not düşmemiz gereken çok önemli bir ayrıntıyı atlamayalım, kişilerin kaydedilmek istememesi durumunda polis taşıdığı kamerayı kapatmak zorunda.

Pilot çalışmanın başarılı olması ve uygulamanın tam ölçekli olarak hayata geçirilmesi durumunda Londra 10 bin ayaklı kamerayla her an karış karış izlenmeye başlayacak. Büyük birader, bu gelen senin ayak seslerin olmasın?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“1984’e bir adım daha: Londra polisi giyilebilir kameralarla gezmeye başlıyor” için bir cevap

  1. SıfırıncıGün dedi ki:

    Adım Adım Tek Dünya Devletine doğru.Bunlar İlluminatinin ayak sesleri.