reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi mi3

Xiaomi, memleketi Çin’de Apple’ı geride bıraktı

Akıllı telefon pazarı uluslararası arenada çok daha fazla söz sahibi olan firmalar tarafından şekillendirilse de yerellik işin içine girdiğinde özellikle Uzak Doğu’da durumlar değişiyor. Çin’de devleri zorlayan irili ifaklı birçok firma var ve bunların başında Xiaomi geliyor. Son olarak 5,5 inçlik ekrana sahip Redmi Note modelini piyasaya süren şirket gösterdiği satış başarısıyla kendi ülkesinde pazar payını yüzde 11’e yükseltti ve Apple‘ı geride bırakmayı başardı.

Satışları baz alan bu sıralamada Apple yüzde 10’luk Xiaomi’nin hemen arkasından geliyor. Çin’de liderlik koltuğunda ise yüzde 18 pazar payına sahip olan Samsung oturuyor. Onu izleyen de yüzde 12 payla yine bir Çinli olan Lenovo. Xiaomi’nin gösterdiği satış başarısı dikkate alındığında, kısa bir süre içinde Lenovo’yla yer değiştireceğini söylemek de mümkün. Uzak Doğu Asya’ya da açılan şirket, bu ülkelerden gelen taleple küresel pazardaki büyük aktörler arasına girmenin peşinde.

Xiaomi, bu yıl içinde Türkiye pazarına da resmi olarak giriş yapacak. Halihazırda ülkemizde hangi modellerin satışa sunulacağı ise belli değil.