reklamı kapat

POPÜLER

2021 Dacia Duster

2021 Dacia Duster; fiyatı açıklanan makyajlı versiyonun detaylı donanım özellikleri

Saatler önce açıklanan fiyatlarıyla iddiasını bir adım yukarıya taşımaya hazır olan 2021 Dacia Duster ailesinin, makyajlı donanım detayları da artık masada.

Geride bıraktığımız akşam düzenlenen lansman etkinliğiyle birlikte fiyatları resmiyete kavuşan makyajlı Duster ailesi için macera tam gaz devam ediyor. Uzun süredir beklenen EDC otomatik şanzımanına kavuşmasıyla birlikte kullanıcı kitlesini artırma konusunda çok ciddi oranda eli güçlenen Duster’ın versiyon seçenekleri de ilk andan itibaren oldukça zengin. Benzinli, LPG ve dizel motor seçenekleriyle tercih edilebilen 2021 Dacia Duster ürün gamının donanımları da tanıtımla birlikte gün ışığına çıktı. Comfort, Prestige ve Prestige Plus olmak üzere üç kademede şekillenen donanımlarla tercih edilebilen ailenin bu vesileyle standart olarak sunulan özellikleri de detaylanmış oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Dacia Duster özellikleri

Renk paletine yeni “Arizona Turuncu” adı verilen dikkat çekici bir seçenek eklenen Duster, daha çağdaş bir tasarıma kavuşuyor. Tasarımdaki değişim, daha gelişmiş bir aerodinamik yapıyla verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni Duster, ilk kez Sandero ailesinde kullanılan Dacia marka kimliğinin tasarım unsurlarından yararlanıyor. Ön ve arka farlarda bulunan Y şeklindeki LED ışık imzası, ilk bakışta dikkat çekiyor. Krom görünümlü ön ızgaradaki 3 boyutlu kabartmalar ise farlarla modern bir bütünlük sağlayarak Duster’ın güçlü karakterine katkıda bulunuyor. Ön arka koruma kızakları, yan aynalar ve çift renkli tavan barlarındaki krom detaylar da dış tasarımda bütünlük sağlıyor. Makyajlı versiyon LED ön sinyal farlarıyla donatılan ilk Dacia modeli olma özelliğini taşıyor. Bu teknoloji aynı zamanda kısa farlar ve plaka aydınlatmalarında da kullanılıyor.

Yapılan yeni çalışmalarla otomobilin aerodinamik yapısının geliştiriliğine özenli bir vurgu var. Rüzgâr tünelinde test edilen yeni arka spoiler tasarımı ve yeni 16 ve 17 inçlik alaşım jantlar aerodinamik yapıya katkı sağlıyor. Rüzgâr sürtünme alanı dahil olmak üzere CO2 optimizasyonları, Duster’ın 4×4 versiyonunda CO2 seviyesini 5,8 grama kadar düşürmeye yardımcı oluyor. Azalan CO2 ile düşük yakıt tüketimi birbiriyle paralellik sergilediğinden, Duster’daki aerodinamik iyileşme tüketiciler için iki yönlü fayda sağlıyor.

Kokpit de değişimlerde nasibini alıyor

Yeni Duster, yolcularına daha fazla konfor vadediyor. Yeni döşemeler, koltuk başlıkları ve hareketli ön kol dayamaya sahip yüksek orta konsol ile yolcu kabini çok daha çekici bir görünüm sunuyor. Ayrıca yeni 8 inçlik dokunmatik ekranıyla iki farklı bilgi-eğlence sistemi seçeneği bulunuyor. 70 mm hareket alanına sahip kol dayamasıyla geniş orta konsol tasarımı, iç mekandaki yeniliklerden biri olarak öne çıkıyor. Orta konsol, kapaklı 1,1 litrelik saklama alanına ve arka yolcular için versiyona bağlı olarak iki adet USB şarj soketine ev sahipliği yapıyor. Tüm donanım seviyelerinde; entegre yol bilgisayarı, otomatik uzun far etkinleştirme ve direksiyon simidinde aydınlatmalı kumandalara sahip hız sınırlandırma standart olarak sunuluyor.

Donanım seviyesine bağlı olarak dijital ekranlı otomatik klima, direksiyonda aydınlatmalı kumandalara sahip hız sabitleme, ısıtmalı ön koltuklar ve eller serbest kart sistemi sunuluyor. Yeni Duster’ın tamamen elektrikli direksiyon sistemi orta ve yüksek hızlı sürüşler için yeniden ayarlanıyor. Direksiyon, 70 km/s’nin üzerindeki hızlarda biraz daha sertleşiyor. Bu yeni ayar sürüş güvenliğini destekliyor ve sürücüye daha iyi bir sürüş hissi için daha fazla geri bildirim sağlıyor. Direksiyon, düşük hızlarda park ve manevraları kolaylaştırmak için yumuşak ayara gelerek sürüş konforunu artırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik sürüş destekleri

Yeni Dacia Duster sahip olduğu yeni güvenlik özellikleriyle güncel beklentilere karşılık verme iddiasında. Standart olarak sunulan hız sınırlandırma ve yeni nesil ESC’nin yanı sıra Yeni Duster’da birçok sürüş destek sistemi sunuluyor. 30 km/s ile 140 km/s arasında çalışan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Yokuş Kalkış Desteği ve arka tampondaki dört adet ultrasonik sensör sayesinde manevra esnasında sürücüyü sesli uyaran Park Asistanı kullanımı kolaylaştırıyor. Önde bir, her iki tarafta birer ve arkada bir adet olmak üzere dört adet kameradan oluşan 360 derece Kamera sistemi sürücüyü aracın etrafındaki ortam hakkında bilgilendiriyor.

4×4 versiyonlarda bulunan Uyarlanabilir Yokuş İniş Destek Sistemi, özellikle arazide ya da dik eğimlerdeki sürüşlerde kullanışlılık sağlıyor. Aracın yokuşta hızlanmasını önlemek için frenlere müdahale eden sistem sürücünün isteğine bağlı olarak 5 ile 30 km/s arasında uyarlanabilir bir sürüş hızı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Dacia Duster için açıklanan fiyatlar

Resmileşmesiyle birlikte sizlerle paylaştığımız fiyat listesinin detaylarıysa şu şekilde;

Comfort 1.0 Turbo 90 beygir 4×2 – 199.000 TL
Comfort ECO-G Turbo 100 beygir 4×2- 209.000 TL
Comfort 1,3 Turbo 150 beygir EDC 4×2- 229.900 TL
Comfort 1,3 Turbo 150 beygir 4×4- 229.900 TL
Comfort 1,5 Dizel 115 beygir 4×2- 229.900 TL
Comfort 1,5 Dizel 115 beygir 4×4- 259.900 TL
Prestige 1,3 Turbo 150 beygir EDC 4×2- 241.900 TL
Prestige Plus 1,3 Turbo 150 beygir EDC 4×2- 249.900 TL

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın