reklamı kapat

POPÜLER

30 santimetrelik objeler bile uydudan görüntülenebilecek

Google Maps ile sunulan uydu görüntüleri dünya genelinde bir hayli seviliyor, ancak çok fazla şikayet edilmese de bu görüntülere zoom yapıldığında çözünürlük nedeniyle detaylar bulanıklaşıyor. Daha yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sunulmasının önünde bazı hukuki engeller bulunuyordu, ancak bu engeller kısa süre önce kalktı. 13 Ağustos Çarşamba günü uzaya fırlatılacak bir uydu; sokakları bırakın, posta kutusuna kadar neredeyse tüm görsel detayları yakalama niteliği ile uydu görüntüsü kavramını tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Digital Globe şirketi tarafından uzaya gönderilecek WorldView-3 adlı uydu, uzaydan elde edilecek kuşbakışı görüntülerde devrim yaratacak. Sahip olduğu yüksek çözünürlük sunan mega-sensör ile 31 santimetreye kadar küçük objeleri detaylı şekilde yakalacak olan WorldView-3, teknolojinin geldiği son noktayı da gözler önüne serecek. Görüntülerde yakınlaşma yapıldıkça pikselleşme adını alan bulanıklaşma durumunu minimize edecek teknoloji hızıyla da dünya üzerindeki görsel hedefleri saatler içinde gözler önüne serecek.

worldview3_01-590x330Uzaydan kuşbakışı olarak günde 680 bin kilometre kare alanı fotoğraflayabilen eşsiz yetenekteki teknolojik yapı, böylelikle kısa süre zarfında dünyanın birçok noktasını yüksek çözünürlüklü olarak insanoğlunun karşısına çıkaracak. Bu kapsam, tüm ABD’nin 2 hafta içinde detaylı şekilde fotoğraflanması anlamına geliyor. Yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları Google ve Microsoft tarafından kullanılacak.