reklamı kapat

POPÜLER

320 beygirlik Honda Civic Type R motoruyla geldi; Ariel Atom 4 ve öne çıkan özellikleri

İngiltere’nin karakteristik otomobillerinden birisi olarak yol alacak Ariel Atom 4, 18 yıllık macerada gelinen son noktayı temsil ediyor.

Jaguar, Aston Martin, Lotus ve Rover gibi markalar Birleşik Krallık merkezli otomobil üreticiler arasında ön plana çıkanlar olarak bilinir. Ülkede var olan butik üreticiler ise pek fazla bilinmemelerine karşın ortaya birbirinden karakteristik modeller ortaya çıkartmak konusunda fazlasıyla başarılı. Kısa süre önce Türkiye’de de tanıtımı yapılan Morgan ile biraz daha ilgi alanına girebilme potansiyeli kazanan markalar arasında Spyker ve Ariel‘in de payı azımsanmayacak nitelikte. Sipariş üzerine üretim yapan Spyker daha bilindik performans otomobilleri üretirken, Ariel’in yapısı Morgan ve Lotus’a biraz daha yakın olarak nitelendirilebilir. Meraklılarının da bildiği bir gerçek var ki, Ariel denildiği zaman eğer bir deterjan markasından bahsedilmiyor ise akla gelecek ikinci parça Atom‘dan başkası değildir. 2000 yılından beridir kullanıcılarla buluşturduğu modeliyle bilinirlik yakalayan İngiliz marka, 2018 itibarıyla dördüncü jenerasyona geçiş yapıyor. Yeni Atom’un motor bölümünde ise bizleri Civic Type R motoru karşılamakta.

Neler değişti?

Ariel mühendisleri yeni jenerasyon kelimesinin hakkını vermek adına Atom’un neredeyse tüm parçalarında değişime gitmeyi tercih etmiş. Dışarıdan görünmesiyle tasarıma renk katan şasiden başlayan bu değişimle birlikte bizleri yüzde 15 oranında daha rijit ve iyileştirilmiş sürüş dinamiklerine sahip model karşılıyor. Önceki jenerasyondan sadece şanzımanın alındığı modelde yakıt tankının büyütülmesiyle birlikte artık daha fazla yol kat edilebiliyor. Markanın bu yönde paylaştığı bilgi, tek depo ile yaklaşık 480 kilometrenin kat edilebileceği yönünde.


Atom’un belki de en merak edilen noktası, yeni Civic Type R motoruyla nasıl bir performans ortaya koyduğu. 2.0 litre hacimli turbo beslemeli bu motorun 320 beygir güç ve 420 Nm tork ürettiğini biliyoruz. Honda’dan alınıp Ariel mühendislerinin yazılımsal müdahalelerle araca entegre etmesinin ardından ortaya çıkan sonuçsa 2,8 saniyelik 0-100 ve 6,8 saniyelik 0-160 değeri oluyor. Maksimumda 260 km/s hıza erişebildiğini öğrendiğimiz Ariel Atom, bu gücü altı ileri manuel şanzıman üzerinden arka tekerleklere aktarıyor. Tabi ki altyapı kısmında olmazsa olmaz sınırlı kaymalı diferansiyelin standart olarak geldiğini de belirtmeden geçmeyelim. Opsiyonel olarak öhlins süspansiyon sistemi ve karbon fiber jant setiyle kombin edilebilecek olan aracın yurt dışında 53.000 dolarlık fiyatla alıcı bulması bekleniyor. İlk olarak Goodwood’da sergilenecek olan Ariel Atom 4’ün ilk teslimatları önümüzdeki bahar döneminde gerçekleştirilecek.