reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

355 beygirlik M versiyonuyla gelen 2018 BMW X3’ün öne çıkan özellikleri [Video]

Teknolojisi ve artan ebatlarıyla ailenin kompakt üyesi artık iki adım daha ileride.

Advertisement

BMW’nin premium kompakt SUV sınıfında yoluna emin adımlarla devam eden temsilcisi X3 2018 model yılıyla birlikte üçüncü jenerasyonuyla sokaklara çıkmak için hazırlanıyor. BMW’nin yeni nesil teknolojileriyle elini ciddi anlamda güçlendiren ve artan boyutlarıyla kompakt sınıfının sınırlarını zorlayan X3 böbrek ızgaralarıyla yeni karakterinin ipuçlarını veriyor. Aynı zamanda üç boyutlu böbrek ızgaranın kullanıldığı ilk “X” modeli olan yeni X3 gelecek modeller için de önemli mesajları barındırıyor.

Tasarım – Donanım

Yapılan geliştirmeler sonucu çok daha kaslı bir yapıya sahip olduğunu gördüğümüz X3’ün bu yapısını altıgen şeklindeki hava girişleri, büyük egzoz çıkışları ve spoyler tamamlıyor. BMW fabrikasından römork bağlantısıyla çıkan ilk seri olduğu söylenen bu jenerasyonda kullanıcılar sunulan ekstra donanımlarla aracın bu karakterini güçlendirebilme ayrıcalığına da sahip olacak. Standartta 18 inçlik jantlarla birlikte gelen X3’ün M versiyonunda opsiyon olarak bu seçeneği 20 inç‘e kadar büyütmek mümkün. Dışarıda öne çıkan son seçenekteyse BMW’nin yine ilk kez Luxury pakette sunduğu farklı renk tonlu ön ve arka tampon karşımıza çıkıyor.


X3’ün içerisine girdiğimizde BMW geliştiricilerinin konsola ciddi anlamda odaklandığını çok net bir şekilde görebiliyoruz. 10,25 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekrandan başlayan bu değişim head-up display ile devam ederken kullanıcılar artık Apple Watch ve Samsung Gear (S2 ve S3) gibi akıllı saatlerini de araca entegre edebiliyor. X3’in kokpitinde gözümüze; uzunluğu artırılmış panoramik sunroof, üç bölgeli otomatik klima, altı farklı ambiyans aydınlatması ve uzaktan üç boyutlu çevre izleme gibi yenilikler takılıyor. Elektronik destek üniteleri bazında da oldukça zengin olan X3’te; kendi kendine durma ve gitme fonksiyonlu aktif hız sabitleyici, aktif kör nokta uyarı, yaya algılama, trafik asistanı, hız limiti uyarısı (navigasyon sistemi gerekli) ve trafik asistanı gibi parçalar öne çıkıyor.

Altyapı- Motor

BMW’nin xDrive adıyla kullanıcılarla buluşturduğu dört tekerlekten çekiş sisteminin iyileştirilmiş versiyonuyla birlikte gelen yeni X3 20 santimetrelik yükseklik artışıyla kum ve kar gibi zeminlerde de artık çok daha iyi bir performans vadediyor. M de dahil olmak üzere tüm versiyonlarında sekiz ileri sport otomatik şanzımanla gelen X3’ün dizel versiyonları 190 beygir güç 400 Nm tork ve 265 beygir güç ve 620 Nm tork arasında değişiklik gösteriyor. Ortalama 5,5 litre civarında bir tüketim vadeden bu versiyonlar 0’dan yüze hızlanmalarını 5,8 ve 8 saniyede tamamlayabiliyor. M40i adıyla X3 jenerasyonları arasına adını ilk kez yazdıran M versiyonu BMW’ye göre sınıfının en iyi hızlanan otomobili olarak karşımıza çıkıyor. 3.0 litrelik twinPower turbo sıralı altı silindir motordan gücünü alan bu versiyon 355 beygirlik güç ve 500 Nm torkuyla 0’dan 100’e 4,8 saniyede çıkabiliyor. Süspansiyonlarından frenlerine, egzozlarından donanımlarına tamamen M parçalarını barındıran M40i saatte maksimum 250 kilometre hıza erişebiliyor. İlk kez eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda kullanıcılarla buluşacak olan 2018 X3 ailesinin geleceği fuarın ardından şekillenecek.

VİDEO
https://youtu.be/2_rDqzjaPY0