reklamı kapat

POPÜLER

3D içerik fark yaratıyor

 - Güncelleme: 08 Temmuz 2010 16:22

3D OYUNLAR YOLDA
Sony 3D TV’lerin pazara sunulmasıyla birlikte, PlayStation 3 kullanıcıları için 3D stereoskopik oyunların en önemli gündem maddelerinden biri haline geldiğini söyleyen Barbanson, yeni LCD modelleri HX800’ün tanıtılmasıyla eş zamanlı olarak, PlayStation Grubu’nun, PlayStation Network üzerinden kullanılabilecek olan 3D stereoskopik PS3 oyununu yayınlayacağını ve bu oyun koleksiyonunun BRAVIA 3D TV satın alan kullanıcılara hediye olarak verileceğinin müjdesini verdi. “Türkiye’de PlayStation Network Store 2010’un sonuna doğru açılacağından, şu an için disk versiyonu ile özel bir paket yapacağız,” diyen Barbanson, “Bu disk sayesinde tüketicilerimiz, heyecan dolu Wipeout HD ve Motorstorm Pacific Rift oyunları ile PAIN ve Super Stardust HD 3 boyutlu stereoskopik oyunların demolarının keyfini çıkarabilecek. Özetle, PS3 ve 3D arasında son derece güçlü bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz,” diyerek konuyla ilgili sözlerini tamamladı. Bunun ardından yönelttiğimiz, en merak edilen sorulardan biri olan PS3 3D desteğinin yalnızca Sony televizyonlar ile mi uyumluluk göstereceğine ilişkin sorumuzu da yanıtlayan Barbanson, PlayStation 3’ün 3D oyunları gösterme yeteneğine sahip bir oyun konsolu olduğunu söyleyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “PS3 oyun konsolunu güncelledikten sonra, her kare için kullanılan Full HD görüntü kombinasyonu sayesinde maksimum yüksek kare hızı esasıyla çalışan bir Sony 3D LCD TV ile birlikte, 3D efekt ve görüntü kalitesi açısından alınabilecek en iyi sonuç ile 3D oyunların keyfi çıkarılabilir. Active shutter, her kareyi, zamanında göstermeyi garantilemektedir. Biz, Sony PlayStation kullanıcılarına, her ne kadar PS3 oyun konsolu başka 3D LCD TV’lere bağlanabiliyor olsa da, Sony 3D LCD TV’leri tercih etmelerini tavsiye ederiz.”

ÜÇ BOYUTLU DÜNYA KUPASI
3D tarafında en büyük sıkıntının içerik kısmında yaşandığından da konuştuğumuz Richard de Barbanson, Sony’nin 3D içerik konusunda sunduğu ve sunacağı çözümlere değinerek, başlangıç olarak Sony’nin, sattığı her Sony 3D LCD TV ile birlikte 3 adet Blu-ray disk hediye edeceğini söyleyerek, bu disklerden birinin Sony’nin özel 3D demo diski olacağını, diğer ikisinin ise 3D yazılım başlıklarından oluşacağını belirtti. Yazılım firmalarının 3D başlıklarını Türkiye’de bu ay itibariyle yayınlamayı planladıklarından da bahseden Barbanson, şunları söyledi, “Dünya çapında, yeni ve mevcut 3D başlıklar, 3D Blu-ray formatında kullanılabiliyor olacak. Buna ek olarak, Sony Pictures Grubu yeni 3D başlıklar geliştirmek üzere çok yoğun bir şekilde çalışıyor. 3D film içeriğinin yanı sıra Sony, aynı zamanda, heyecanla yaklaşan 2010 FIFA Dünya Kupası’nın 3D içeriğinin direkt yayını konusu üzerinde de çok yoğun bir çalışma sürdürüyor.” Bu noktada 2010 FIFA World Cup South Africa resmi 3D filmi hakkındaki sorumuzu da yanıtlayan Barbanson, bu önemli olayla ilgili şunları aktardı: “Sony ve FIFA’nın iş birliği ile tarihte bir ilke imza atılacak ve kupa kapsamında, toplamda 25 maç 3D olarak çekilecek. Sony, Dünya Kupası kapsamında da bir ilke daha imza atacak ve 2010 FIFA World Cup South Africa resmi 3D filmini çekecek. Ayrıca tüketicilerimizin, ilk 3 boyutlu televizyon deneyimini Sony ile yaşamaları için tercih sebepleri olacak yeni ürün serileri, hizmet ve ücretsiz içeriklerimiz de mevcut. Dünya genelinde kamuya açık belli alanlarda 3D canlı yayınlar yapılacak, her maç için özel 3D tanıtım filmleri hazırlanacak ve bu filmler, Avrupa genelinde yaklaşık 1.300 mağazada Sony 3D TV’lerde izlenebilecek. Türkiye’de de tüm yetkili Sony satış mağazalarında gösterilecek. Ayrıca, Sony Pictures Home Entertainment da Sony tarafından çekilecek 2010 FIFA World Cup South Africa resmi 3D filmini, 2010 yılı içinde, Blu-ray disk formatında dağıtma planları içinde.”

PSP GO ve VAIO P MÜJDESİ
Sohbetimizin sonunda PSP GO ve VAIO P Serisi gibi ürünlerin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği hakkında bilgi aldığımız Richard de Barbanson, PSP GO’nun direkt olarak PlayStation Network Store ile çalıştığı için şu an maalesef Türkiye’de bulunmadığını, ancak PSN Store’u Türkiye’de açmak üzere çalışmaları olduğunu söyleyerek, bu işlemin ardından PSP GO planlarını gözden geçireceklerini açıkladı. VAIP P Serisi’ne gelince, Türkiye’de tanıtımını yapacakları seriler arasında yer aldığını söyleyen Barbanson, VAIO P Serisi’nin temmuz ayı sonrasında Türkiye’de satışa gireceğini de belirterek sözlerini noktaladı.

İLGİLİ HABERLER