reklamı kapat

POPÜLER

Canon Sony David Burnett

40 yıldır Canon kullanan profesyonel fotoğrafçı nedenlerini açıklayarak Sony’e geçti [Video]

Alışkanlıkları değiştirmek zordur. Ancak bazen şartlar değişir ve köklü değişiklikler yapmak gerekir. Buna cesaret eden isimlerden profesyonel fotoğrafçı David Burnett, yaptığı Canon – Sony dönüşümüyle fotoğraf dünyasının gündeminde bulunuyor.

Dünyanın en bilindik haber fotoğrafçıları arasında yer alan David Burnett, kısa süre önce 40 yıllık Canon macerasını bitirdi. Bunun için beş dakikalık bir video çeken fotoğrafçı, birçok kişinin yaptığı gibi Sony tarafına geçiş yaptı. Elindeki tüm Canon ekipmanı satan fotoğrafçı, bunu yerine Sony‘nin yeni nesil aynasız fotoğraf makinesi modellerine yöneldi. Peki bu köklü değişim arkasında ne var? Burnett‘in bu değişimi yapmasının arkasında birkaç neden yer alıyor ve bunların en başında hız ile gövde boyutları yer alıyor. Sony A9 aynasız fotoğraf makinesi saniyede 20 kare seri çekim yapabiliyor. Çok önemli olarak bu gövde ulaştığı bu hızı kompakt boyutlarda sunuyor. Canon 1DX’in de çok yetenekli olduğu belirten fotoğrafçı, boyutları nedeniyle kendisine uygun olmadığını söylüyor. Günümüzde artık birçok profesyonel fotoğrafçı da aynı yorumu yapıyor. Burnett ayrıca Sony modellerdeki yüksek çözünürlüğü de beğeniyor. Ufak gövde içerisinde yüksek çözünürlük elbette harika görünüyor. Ayrıca Canon lenslerin Sony gövde bünyesinde kullanılabiliyor (adaptör ile) olması da fotoğrafçıyı bu yeni dünyaya itmiş görünüyor.

Canon Sony David Burnett

“Canon vs Sony”

Canon biliyorsunuz son dönemde hiçbir yenilik yapmamakla suçlanıyor. Bunun tam tersi Sony ise inanılmaz özellikler ve teknolojilerle fotoğraf makinelerini rekabetin üzerine çıkartıyor. David Burnett‘in yaptığı dönüşüm için kurduğu şu cümle ise her şeyi özetliyor: Bu fotoğraf makineleriyle 21. yüzyıla geçtiğimi anladım!”

Video