reklamı kapat

POPÜLER

Profesyonel çekimlerde marifet kamerada mı fotoğrafçıda mı gizli?

Profesyonel fotoğrafçıların en sık karşılaştığı sorulardan biri kullandıkları fotoğraf makinesinin marka ve modeli olabilir. Ancak iş makinede mi saklı dersiniz?

Söz konusu fotoğraf çekimiyse profesyonel olsun olmasın herkesin konu hakkında söyleyecek bir şeyi oluyor. Akıllı telefonların gelişmiş kameralarıyla, artık ortalama üstü bir telefona sahip olan dahi kendini fotoğrafçı ilan edecek noktaya gelmişken bu tartışmalar elbette kaçınılmaz. Ancak tartışmalardan biri asla değişmiyor: İyi fotoğrafı fotoğrafçı mı yoksa kamera mı çeker?

Pek de başarılı olmayan fotoğraf karelerinin sahiplerindeki bahane genelde bellidir: “Daha iyi bir kameram olsaydı…” Ancak iyi bir fotoğraf sadece kristal kalitesindeki piksellerden, canlı renklerden, net fotoğraflardan ibaret değil. Kompozisyonuna, kadrajına, ışık bilgisine kadar incelikli bir iş fotoğraf çekmek. Sadece makine değil hem bilgi hem de göz lazım yani. Ancak bu konudaki en güzel yanıtlardan birini profesyonel fotoğrafçı Ion Paciu vermiş. Paciu PetaPixel’de yayınladığı yazısında özetle çektiği fotoğrafların bu kadar iyi olmasının sebebinin 2 bin dolar değerinde profesyonel bir kameraya bağlı olmadığını anlatıyor.


Paciu ona sorulan “Hangi makineyi kullanıyorsun?” sorularından adeta yılmış. 2.300 dolarlık Canon 5D Mark III‘ünü bir kenara koymuş ve kendine giriş seviyesi, hatta fotoğrafa yeni başlayanlar için önerilen 500 dolarlık Canon SL1/100D almış. Beraberinde 18-55 mm f/5.6 lens kiti ve bir de 55-250 mm f/5.6 giriş seviyesi telefoto lens alarak çalışmalara başlamış. Paciu’nun argümanı basit: “Pahalı bir fotoğraf makinesi sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapmayacak.” Pahalı bir makine teknik olarak avantajlar sağlasa da iyi karelerin sırrı değil yani.


Argümanını desteklemek için çektiği fotoğrafları paylaşan Paciu, yazısının yeni başlayanlara da ilham olmasını umut ediyor. Paciu’nun yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.