reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un telefondan bağımsız çalışan VR gözlüğü yolda

Akıllı telefonlarla kullanılan VR gözlükleri söz konusu olduğunda akla ilk olarak Samsung Gear VR geliyor. Hatta sadece akıllı telefonlarla kullanılan gözlükler değil, bütün sanal gerçeklik gözlükleri kıyaslandığında bile Gear VR pazarı domine ediyor. Gear VR’ın telefon haricinde çok pahalı donanımlara ihtiyaç duymaması ve her yerde rahatlıkla kullanılması bunun en büyük nedeni. Birçok kişi Gear VR’ın geleceğinin ne olacağını merak ediyor. Yeni nesil Gear VR prototipi, cihazın gelecekte hiçbir ek donanıma ihtiyaç duymadan kullanılabileceğini gösteriyor.

Belirtilenlere göre Samsung, şu sıralar hepsi bir arada sanal gerçeklik cihazı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Geliştirilecek olan bu cihazın özellik bakımından diğerlerinden çok daha üstün olacağı ifade ediliyor. Cihazın sadece göz ve el takibi yapmadığı, bunun dışında ses takibi ve mimik takibi de yaptığı dile getiriliyor.

Gelişmiş göz takibi sistemi sayesinde kullanıcının baktığı yerde görüntü odaklanıyor. Dolayısıyla gerçekte bir yere baktığımızda nasıl görüyorsak sanal gerçekliğin içinde de benzer görüntülerle karşılaşabiliyoruz.

HTC şu sıralar Vive’ın tamamen kablosuz versiyonunu yapmak için çalışmalar yürütüyor. Kabloların ortadan kalkmasıyla birlikte sanal gerçeklik piyasasında hareketli bir dönemin yaşanması bekleniyor. Samsung’un da yeni nesil Gear VR ile rakiplerinin gerisinde kalmayacağı öngörülüyor. Yeni Gear VR’ın ne zaman piyasaya sürüleceği henüz bilinmiyor.