reklamı kapat

POPÜLER

2019 Ford Focus

400 beygirlik hibrit RS versiyon ve daha fazlası; 2019 Ford Focus’tan gelen iddialar heyecan yaratıyor

Tanıtım etkinliği için önümüzde yaklaşık bir ay gibi zaman dilimi bulunan 2019 Ford Focus, RS versiyonunun performansıyla premium sınıfa meydan okuyabilir.

Geçtiğimiz ayın ortalarında Portekiz’in Lizbon bölgesinde yer alan Cascais‘te gerçekleştirilen çekimleri sırasında kameralara yakalanan 2019 Ford Focus‘un Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmayacağını biliyoruz. Nisan ayı içerisinde düzenlenmesi beklenen etkinlikle birlikte karşımıza çıkması muhtemel olan Focus, 1998 yılında başlayan macerasında bu jenerasyonla birlikte bambaşka bir noktaya taşıyabilir. Hollanda kaynaklı Autointernationaal’de yer alan haberde 2020 model yılıyla gelecek RS‘in hibrit teknolojisine sahip olacağına işaret edilirken, aracın güç değeri için 400 beygir gibi sınır iddia edildi. Henüz resmi olmayan bilgiler içerisinde standart versiyonlardan da ipuçları yer alıyor.

Çok daha hafif bir Focus

Yerini alacağı jenerasyondan 5 santimetre daha uzun ve 50 kilogram daha hafif olduğu söylenen yeni Focus ailesinin kokpit bölümünde ise bizleri yeni Fiesta’ya benzer bir yapının beklediğine işaret edilmekte. Aracın konsolunda yer alacak multimedya ekranın büyüklüğü konusunda cömert davrandığı söylenen Ford’un, bu sayede Golf ve 308 gibi rakipleriyle daha net bir şekilde baş edebileceği ön görülüyor. Tüm bu detaylar arasında ise en dikkat çekenleri hiç şüphesiz performans versiyonları üzerine olanlar.

Ford’un yeni Focus ST modelini Ekim 2018’de kapılarını açacak olan Paris Otomobil Fuarı‘nda tanıtacağını söyleyen kaynağa göre, bu modelde 290 beygir civarında güç üreten 2.0 litrelik EcoBoost motor kullanılacak. 2020 yılına satışa sunulacağı söylenen Focus RS ise 48V’luk elektrik sistemiyle toplamda 400 beygir ve 600 Nm torkluk bir üniteyi barındıracak. Eğer bu iddialar gerçeğe dönüşmüş bir şekilde karşımıza çıkarsa, 4 saniyelik 0-100 değeri olduğu söylenen araç Mercedes ve Audi gibi rakiplerini bile geride bırakabilecek bir yapıya sahip olacak. 1.0 litrelik EcoBoost motor ve altı ileri manuel şanzıman seçenekleriyle de satın alınabilecek olan yeni Focus ile ilgili beklentiler şimdiden artmış durumda. Bilgiler bu ayın sonuna doğru daha da netleşecektir.